Publici se tim povodom obratio glumac Simo Trebješanin koji je u ime kolega iz umjetničkog sektora kazao da Svjetski dan pozorišta ove godine slave s ogromnom dozom gorčine.
„Objavili smo prije nekoliko dana štrajk upozorenja. Razlozi su ti što će po novom Granskom kolektivnom ugovoru jedino nama, iz neznanih razloga, plata u ovo doba inflacije biti povećana tri i po odsto, a ostalima zaposlenim u kulturi od 20 do 25 odsto“, objasnio je Trebješanin.
Pitao je i čime su to zaslužili.
„Možda time što na najbolji način predstavljamo svoju zemlju, možda je razlog i što gdje god da odemo vratimo se sa nagradama… Šta je razlog ovakvoj i ovolikoj diskriminaciji nas kao umjetnika i kao ljudi“, upitao je Trebješanin.
Da li ovom društvu treba kreacija ili degradacija
Kako je istakao, upravo su umjetnici nosioci kulture zajedno sa svim ostalim umjetnicima.
„Pa se pitamo da li smo potrebni, da li kultura treba našem društvu? Da li kultura ima uticaja na naše društvo? Da li ovom društvu treba kreacija ili degradacija“, istakao je on.
Poručio je i zapošljenima u Ministarstvu kulture da umjetnici nijesu servis njima, već obratno.
„Gospodo iz Ministarstva, kulture unizili ste nas, diskriminisali i doveli na rub egzistencijalnog opstanka. Mnogo smo prepreka prošli. Ako vam pozorište ne treba onda to jasno recite, a mi ćemo znati kako da vam odgovorimo. Samo da znate da vam onda ne treba ni kultura“, poručio je Trebješanin.
Nećemo dozvoliti da kulturu vode diletanti
Kako dodaje, niko iz ministarstva nije došao da vidi uslove u kojima glumci rade, koliko je njih bez krova nad glavom ili slučajno prisustvovali rađanju jedne predstave – „da vidite kako je to lako“.
Zahvalio je i upravi Gradskog pozorišta na podršci.
„Mi se ovdje borimo za kulturu, svoje porodice i sve ljude koji žele da urade nešto dobro u ovoj zemlji. Nećemo dozvoliti da kulturu vode diletanti“, poručio je Trebješanin.
Kolege iz predstave su za vrijeme obraćanja nosili transparente na kojima je pisalo: „Treba li vam umjetnost“, „Pozorište je misao o boljem svijetu“, „Ne vrijeđaj mi koeficijent“, „Hljeba i igara“, „Ne postoje velike i male uloge, ali postoje veliki i mali koeficijenti“, „Za cijelu kulturu 0.8 odsto budžeta, za umjetnika bez kojeg nema kulture 0.3 povećanje koeficijenta – kultura nije nemasno mlijeko“.