„Nakon obilaska lokaliteta Maljevca konstatovano je da trenutno ne postoji opasnost od ekološkog incidenta i da je nivo vode u zoni sigurnosti“, precizirano je u saopštenju Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma.
Mrdak je, kako je navedeno, kazao da je "prioritet svih prioriteta zdravlje ljudi i zdravlje ekosistema u Pljevljima".
„Pljevlja su mnogo dala za Crnu Goru, a dosta trpila. Vrijeme je da se ta situacija promijeni. Ova naša današnja posjeta predstavlja našu brigu za Pljevlja kako bi spriječili da se ikada više desi bilo kakav ekološki incident i trovanje Ćehotine“, rekao je on.
Mrdak je, kako je precizirano, istakao da je vrijeme da dio o ekološkoj državi iz Ustava pretvorimo u realnost, zbog čega je došao da sa ljudima iz TE Pljevlja i Elektroprivredom pronađu rješenje u vezi sa taložištem Maljevac.
Perunović j rekao da je cilj posjete Pljevljima bio da se ustanovi situacija i zajednički dogovore najbolji mehanizmi za sprečavanje opasnosti od prelivanja voda.
„Željeli smo da vidimo koje je rješenje predvidio menadžment u slučaju najgore situacije, to jeste, kako su predvidjeli smanjenje i kontrolisanje vodostaja“, naveo je on.
Dva državna sekretara su sa dijelom rukovodstva Termoelektrane i EPCG dogovorili da se u najkraćem roku formira sistem upravljanja kriznom situacijom u slučaju potencijalne opasnosti od prelivanja voda iz taložišta.
„Ustanovljeno je formiranje timova sa obje strane koji će definisati način reagovanja ukoliko dođe do kritične situacije. Menadžment Termoelektrane i EPCG je saopštio da će preuzeti sve radnje da ne dođe do neželjene situacije prelivanja voda“, navedeno je u saopštenju.