Društvo

Nemedicinsko osoblje uputilo inicijativu Ustavnom sudu, traže povećanje zarada za sve zaposlene u zdravstvu

Tri sindikata tvrde da je dio radnika diskriminisan i oštećen

Prema članu 11 Granskog kolektivnog ugovora plate su medicinskom kadru uvećane za 30 do 40 odsto, a nemedicinskom znatno manje - između 13 i 26 odsto, što smatraju nepravdom i traže da se ovo promijeni

Tri sindikata tvrde da je dio radnika diskriminisan i oštećen Foto: Portal Analitika
PobjedaIzvor

Sindikalna organizacija Instituta za javno zdravlje, Sindikat Zavoda za hitnu medicinsku pomoć i Sindikat slobodnih radnika Kliničkog centra Crne Gore podnijeli su inicijativu Ustavnom sudu od kojeg traže da ocijeni ustavnost i zakonitost odredbe u Granskom kolektivnom ugovoru po kome nemedicinskom osoblju nijesu povećane zarade po istom principu kao ljekarima, medicinskim tehničarima i sestrama, saznaje Pobjeda.

U dokumentu u koji smo imali uvid predstavnici ove tri organizacije žale se na član 11 Granskog kolektivnog ugovora za zdravstvenu djelatnost i smatraju ga neustavnim.

"Jer je njime diskriminisano i dovedeno u neravnopravan položaj više hiljada zaposlenih u zdravstvu", navode u inicijativi.

Prema Granskom kolektivnom ugovoru koji su 30. decembra 2021. godine potpisali tadašnja ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović i predstavnici reprezentativnih sindikata - Ljiljana Krivokapić (Samostalni sindikat zdravstva) i Nebojša Radonjić (Sindikat zaposlenih u zdravstvu Crne Gore) od 1. januara plate su medicinskom kadru uvećane za 30 do 40 odsto, a nemedicinskom kadru znatno manje - između 13 i 26 odsto.

Dio zaposlenih u zdravstvu smatra da je ta podjela nezakonita i neutemeljena.

"Po našoj ocjeni, osporeni ugovor ima diskriminatorski karakter, jer isti od uvećanja zarade isključuje zaposlene koji takođe obavljaju zdravstvenu djelatnost i čija uloga u zdravstvenom sistemu nesumnjivo čini šraf bez kojeg sistem ne bi mogao funkcionisati", navode u inicijativi.

Kako tvrde, za ovakvu odluku ne postoji objektivno i razumno opravdanje.

"Po našem ubjeđenju, ne postoji niti jedan dopušteni ustavnopravni ili zakonski legitimni cilj, koji bi opravdao osporeno ograničavanje i isključivanje određenog broja zaposlenih u zdravstvu od uvećanja zarade. Ustavom zajamčena jednakost (nediskriminacija) podrazumijeva jednakost prava i obaveza u istovjetnom pravnom položaju, a princip zabrane diskriminacije uspostavljen je tako da zabranjuje da se ono što je isto ili slično nejednako pravno tretira", ističu u dokumentu.

Kažu da je ova odredba neustavna i ako se sagledaju konvencije Međunarodne organizacije rada, Zakon o radu, Zakon o zaradama i Zakon o zabrani diskriminacije.

"Smatramo da bi se daljom primjenom osporenog ugovora nanijele neotklonjive štetne posljedice zaposlenima koji rade u zdravstvu i koji obavljaju zdravstvenu djelatnost, a ne pripadaju zdravstvenim radnicima, jer isti već sedam mjeseci primaju značajno manju zaradu od ostalih zaposlenih u zdravstvu, pa shodno tome, molimo Ustavni sud da po podnijetoj inicijativi postupa hitno i pokrene postupak ocjene ustavnosti i zakonistosti u najkraćem mogućem roku", ističu u inicijativi.

Predlažu Ustavnom sudu da prihvati ovu inicijativu i donese rješenje kojim se pokreće postupak za ocjenu ustavnosti osporenih odredbi člana 11 Granskog kolektivnog ugovora za zdravstvenu djelatnost, obustavi izvršenje pojedinačnih akata i radnji koje su preduzete na osnovu tog člana i donese odluku da osporena odredba nije u saglasnosti sa Ustavom Crne Gore i zakonom.

Portal Analitika