Društvo

Сасвим лично

Црна Горо, имамо проблем!

Oбмана је кључно оружје креирања искривљене реалности и мржње, а немојмо заборавити да мржња може бити умирујућа и самозаштитна, јер је њена порука проста и помаже у потврђивању вјеровања људи у бољи и праведнији свијет


Обмане код нас живе више него истине Foto: Kult/Pobjeda
Обмане код нас живе више него истине
Тијана Тодоровић
Тијана ТодоровићAutorka
Kult/PobjedaIzvor

Учи, сине, биће пара! - једна је од најдуховитијих обмана којом се служимо и тјешимо. Да ли уопште треба помињати десет божијих заповијести од којих неке гласе ,,Не лажи! Не кради! Не свједочи лажно на ближњег свог“, тим нас реченицама обмањују управо они који се на Бога највише позивају. Обмана је и када мислиш да људи цијене гостопримство, да се великодушност враћа љубављу и поштовањем. Али зар нијесмо научили да дијете никада неће завољети и прихватити маћeху, ма колико она према њему добра била.

Када почнемо упознавати и схватати сопствене умове, наћи ћемо начин како да спријечимо ширење мржње. Балкан, простор парадокса на коме се сви редом заклињу у част, уједно је и мјесто највеће преваре. Балканска - црногорска митоманија нема граница ни у својој охолости, лошим намјерама, као и хиперболи. ,,Док су на Француском двору јели прстима, Немањићи су јели златним виљушкама“, бијаше реченица из уџбеника историје за основне школе чију тврдњу наравно ,,потврђују“ историјски документи, раскош Немањића и њихова финансијска надмоћ у односу на Француску одликује се и у велелепним архитектонским здањима тог периода као што је катедрала Нотр Дам и остале многобројне напредне готичке грађевине широм Рашке.

„Св. Сава (1175-1236) волио је сам себи да спрема јело, а посебно је волио печен крумпир и посан пасуљ“, а црква је прогонила Доситеја Обрадовића (1739-1811) што је помагао народу у ширењу културе кромпира. У Европу, кромпир је стигао након открића Америке (12. 10. 1492), чак 200 година након смрти Св. Саве коме је ово наводно било омиљено јело. Често се чује како се некима гади новокомпоновано, такозвано, име МОНТЕНЕГРО - измишљено деведесетих, а Монтенегро се први пут у писаним траговима појављује 9. 11. 1053. године и то у Папским списима, а након тога ,,новокомпоновано име“ налазимо у разним документима из 1061, 1097, 1121, 1125, 1144, 1154… У млетачким документима тек са доласком Црнојевића на власт почињу користити и име Црна Гора.

Ових дана се прича да постоји иницијатива да се на Ловћену сруши Маузолеј и врати првобитна капела. Првобитну капелу Његош је подигао 1846. године у којој је сахрањен 1851. без црквених обичаја, ова капела је била посвећена Св. Петру Цетињском, у току рата са Аустроугарском 1916. ова капела бива оштећена. Иако се могла поправити Александар Карађорђевић наређује да се оригинална Његошева капела до темеља сруши и да сви Црногорци гледају како се њени остаци бацају у амбис, а он на другом мјесту подиже капелу у част своје окупације, те је том капелом симболично крунисао свој злочин.

Обмане код нас живе више него истине, ову патолошку потребу можемо наћи у урођеној балканској митоманији и бабологији, одбацивању истине, вјеровању полуписменом кадру и убјеђењу да ће нас туђин боље чувати од нас самих. Док свијет одбацује мигранте, ми имамо обрнути проблем, мигранти на крају одбацују нас. Иако обмана може бити забаван мађионичарски трик, или лажно обећaње послодавца, најчешће иде под руку са великим негативним осјећањем. Обично, мрзимо људе због онога што они јесу, а не због онога што они раде. Она има посебан значај на колективном нивоу у којем се обезвријеђене групе претварају у жртве мржње, брзо се шири у зонама сукоба у којима су људи изложени насиљу заснованом на нетрпељивости, што додатно храни њихову мржњу. Како би остварили деструктивни циљ служимо се варкама.

Сликовит примјер обмањивања и фабрикације догађаја и историје можемо наћи у филму словеначког редитеља Жиге Вирца ,,Хјустон, имамо проблем!“, који уз помоћ архивских снимака бивше Југославије, филмске екипе и Славоја Жижека сликовито приказује како се лако манипулише. На крају филма Жижек каже ,,Не постоји проста и директна лаж. Чак иако је све фабриковано и ми смо свјесни лажи, говори нам пуно о социјалној реалности у којој живимо. Чак и ако се није догодило оно постаје истина и то је најважнија порука за данашње друштво.“ Зато је обмана кључно оружје креирања искривљене реалности и мржње, а немојмо заборавити да мржња може бити умирујућа и самозаштитна, јер је њена порука проста и помаже у потврђивању вјеровања људи у бољи и праведнији свијет.

Portal Analitika