Agencije koje organizuju ture po Crnoj Gori i susednoj Hrvatskoj, Bosni i Albaniji - imaju paprene cijene, pa se rijetki odlučuju na odlazak van mjesta ljetovanja. Slabo interesovanje za prirodne lepote i kulturnu baštinu pojedini turistički poslenici vide i u strukturi turista. Najviše je Rusa, Srba i domaćih iz okruženja, koji za razliku od Njemaca, kojih od osamdesetih nema na Crnogorskom primorju, malo vole da putuju.
Od malog procenta turista koji se odluče za neki od izleta, najveće interesovanje vlada za manastir Ostrog. Od Budve, Bara, ili Herceg Novog jednodnevni izlet do poznatog vjerskog svetilišta košta u prosjeku od 17 do 25 eura. Bez hrane, bez pića, to pojedinca, koji usput mora da potroši eure na kafu, osvježenje ili obrok, košta duplo više.
Rafting Tarom najpopularniji: izlet za aktivne turiste je svakako rafting Tarom, koji je i najskuplji. Za 60 eura po osobi agencije voze do jednog od kampova na zelenoj reci odakle se čamcima ili drvenim splavom (što je rjetkost) turisti spuštaju niz tarske brzake. U cijenu nije uračunat obrok koji je zbog dužine puta obavezan, pa turistima ostaje da se sami organizuju. Ljubazni domaćini na Tari ponudiće svježu pastrmku potočarku iz Tare, jagnjetinu i lisnati sir - po pristojnim cijenama.
Jednodnevni izlet do Cetinja i Lovćena, koji je od Budve udaljen 23 kilometra, turistu dođe 23 eura, euro po kilometru! Ili, poređenja radi, isto koliko i autobuska karta od Beograda do mora – autobusom.
Onda brod koji vozi turiste u obilazak Boke Kotorske i nije skup: za cio dan i cio zaliv ispadne 20 eura po osobi.
Za obilazak brodom Skadarskog jezera agencije traže 28 eura. U tu cijenu uračunat je prevoz autobusima do jezera i krstarenje po vodi.
Sve agencije organizuju i izlete do Dubrovnika i Cavtata (35 eura), Trebinja i Mostara (50) i Albanije 35 eura. Takođe, u ponudi su i izleti po veličanstvenim crnogorskim kanjonima autobusom 35 eura, a za one koji žele sami da ga pređu neophodan je iskusan vodič i takva zadovoljstva koštaju više od 100 eura.