No, u ovoj analizi biće više riječi o klasičnom kršenju zakona od strane Uprave javnih prihoda za što je potreban hitan odgovor Tužilaštva.
Nepravedan odnos prema klubu
Dok Glavni grad i država duguju klubu preko 2,7 miliona eura, Uprava javnih prihoda odlučila je da blokira KK Budućnost zbog duga koji je višestruko manji. Istovremeno, mnoga gradska preduzeća s višemilionskim dugovanjima, pa čak i za poreze i doprinose na plate, nastavljaju da rade bez ikakvih posljedica.
Ovaj čin nije samo nepravedan, već i kontraproduktivan za cijeli sistem, jer blokiranje kluba koji direktno doprinosi promociji države šalje poruku neodgovornosti prema strateškim interesima Crne Gore.
Dvostruki aršini Uprave javnih prihoda
Potez Uprave javnih prihoda pod vođstvom Aleksandra Rašovića otvara ozbiljna pitanja o selektivnoj primjeni zakona. Zašto Rašović nije blokirao gradska preduzeća s višemilionskim dugovima, već se odlučio na potez koji direktno ugrožava budućnost sportskog brenda?
Ova odluka krši odredbe više zakona, uključujući:
Zakon o poreskoj administraciji – koji propisuje jednak tretman svih poreskih obveznika. Selektivna blokada može ukazivati na diskriminaciju u postupcima Uprave javnih prihoda.
Zakon o obligacionim odnosima – koji garantuje pravo na pravičnu naknadu i sprječavanje zloupotrebe prava u izvršnim postupcima.
Zakon o sportu – koji obavezuje državu i lokalnu upravu da podržavaju sportske kolektive od posebnog značaja. Blokada kluba u sred sezone može se smatrati nepoštovanjem obaveza prema sportskom kolektivu.
Zakon o lokalnoj samoupravi – koji definiše odgovornost Glavnog grada kao vlasnika kluba, što implicira da odgovornost za dugove dijele i gradske vlasti.
Zbog navedenih prekršaja a možda i krivičnih djela, nadležno Tužilaštvo mora hitno ispitati odgovornost direktora Rašovića. Selektivna primjena zakona i narušavanje imidža jednog od najvažnijih sportskih brendova Crne Gore zahtijevaju ozbiljan pravni i institucionalni odgovor.
Naročito što se u vlasničkoj strukturi kompanije Voli nalazi Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) koja je garant superlegalnosti i redovnog plaćanja poreza.
Poziv premijeru i Vladi
Rješavanje ove situacije zahtijeva odlučnost i viziju. Premijer Milojko Spajić, poznat po afirmaciji domaćih vrijednosti i ekonomskom patriotizmu, treba da ispuni obećanje, hitno da interveniše koliko sjutra i osigura stabilnost KK Budućnost. Vlada treba preuzeti odgovornost i uplatiti sredstva koja duguje klubu, nakon što se riješe pravne zavrzlame sa Agencijom za zaštitu konkurencije. Premijer Spajić ima ideju kako to da se riješi.
Budućnost zaslužuje više
KK Budućnost Voli nije zaslužio ovakav tretman. U trenutku kada gradovi poput Madrida i Barselone strateški ulažu u svoje sportske brendove i pokrivaju dugove, Crna Gora ne smije dozvoliti da njen najprepoznatljiviji sportski ambasador bude ugrožen. Vrijeme je za odgovornost, solidarnost i viziju – jer ulaganje u KK Budućnost znači ulaganje u budućnost Crne Gore.