Biznismen iz SAD, porijeklom sa Kosova i vlasnik kompanije Triangle Florin Krasnići je svjedočeći pred Privrednim sudom, u šest miliona eura vrijednom sporu protiv države zbog nemogućnosti gradnje dvije mHE na Đuričkoj rijeci u Plavu, kazao da su taj projekat u početku podržali i lokalno stanovništvo i političke partije, koje su ga čak i uvrstile u svoje programe.
Da su ljudi ujedinjeni po ovom pitanju, uvjerio se, kako kaže, jer ni nakon dvonedjeljne javne rasprave nije bilo primjedbi, dok su se pitanja na javnoj debati isključivo odnosila na zapošljavanje. Krasnići tvrdi da im je kazao da će van Crne Gore doći samo ono što se ovdje ne proizvodi, te da će sve ostale poslove raditi lokalno stanovništvo.
Njegova kompanija Triangle je, u konzorcijumu sa bjelopoljskom Gradnjom, osnovala Plava Hidro pover sa sjedištem u Ulcinju čiji je direktor Zimer Đonbaljaj, a u projekat vrijedan 12 miliona, do sada su, kako navode u tužbi, uložili 1,3 miliona. Krasnići tvrdi da su izradili i finansirali projekat mjerenja vodotoka i studiju lokacije kako bi ubrzali proces, iako je to bila obaveza države, jer su shvatili da nemaju dovoljno resursa za to. Smatrao je da je cijena za eksproprijaciju zemljišta bila previsoka, ali je ipak prihvatio. Optužuje državu da nije obezbijedila preduslove za realizaciju projekta, te da je izostala adekvatna reakcija kada se lokalno stanovništvo pobunilo. Odjednom su, kako navodi, neke NVO po medijima „počele da iznose laži da će izgradnja mHE uništiti prirodu“, zbog čega je tražio da se sastanu i o tome razgovaraju, ali se oni, kako navodi, nijesu pojavili.
Prijetnje
Kada su najzad dobili građevinsku dozvolu za jednu od mHE, unajmili su lokalnu firmu i planirali da proslave početak radova na toj lokaciji, ali ih je spriječila grupa građana uz optužbe da su lopovi. Pomislio je, kaže, šta li je uradio ovom narodu da se tako odnose prema njemu i njegovom partneru Đonbaljaju, kojeg su, prema sopstvenim navodima, izvukli iz auta.
''Jedan od prisutnih, za kojeg sam kasnije saznao da je pripadnik Vojske Crne Gore, zgrabio me je za vrat i počeo da viče „lopove“, „ubiću te“, „j... mater“ ''naveo je Krasnići, dodajući da je pravi šok doživio tek kada su mu u policiji kazali da građani to nijesu ozbiljno mislili i kada je sud ovo lice, koje nije negiralo događaj, kaznio sa 300 eura.
Ni idući pokušaj da, poslije nekoliko mjeseci, započnu sa radovima, nije bio uspješan, jer se policija nije pojavila iako su tražili asistenciju. Za Krasnićija, koji tom protestu nije prisustvovao, najveće iznenađenje je bila najava tadašnjeg premijera Duška Markovića da izgradnje neće biti.
''Razumijem politiku, znam da je premijer morao zadovoljiti stanovništvo, ali ima ugovor sa mnom i smatram da je trebalo najprije da mene obavijesti'' naveo je Krasnići.
Sastanak
Na sastanku u Ministarstvu ekonomije polovinom septembra 2019. godine, kojem su prisustvovali i predstavnici američke ambasade, rečeno im je, navodi, da će im garancija biti vraćena za sedmicu, da će za dvije sedmice zvanično raskinuti ugovor, a onda krenuti u pregovore oko naknade štete. Tvrdi da se ništa od toga nije desilo, već da je država pokušala da aktivira garanciju na 250 hiljada eura. Posljednji poziv za aktivaciju je bio 1. decembra, što je banka prolongirala, a juče su očekivali informaciju u vezi daljih koraka.
''Željeli su da uzmu moj novac koristeći garanciju. Na kojem god to nivou sagledate, to smatram klasičnom krađom i ne želim da dozvolim'' naveo je Krasnići, dodajući da trpi štetu, jer je taj novac zarobljen.
Dozvolu za gradnju dobili su samo za jednu mHE, dok, kako tvrde, na zahtjev za drugu nijesu dobili ni odgovor. Jedino su, kako je naveo, pored plaćanja za eksproprijaciju, izradu i finansiranje projekta i studija, uspjeli da izvedu pripremne radove i postave tablu, koju su nezadovoljni lokalci srušili.
Poziv da učestvuje na ovom tenderu dobio je od Đonbaljaja, rodom iz Plava, takođe nastanjenog u SAD, koji mu se pred sudom izvinio što ga je „uveo u ovaj haos“. Đonbaljaj se, kako je naveo, kao neko ko je prije 50 godina otišao iz Crne Gore, osjećao dužnim da uradi nešto za zajednicu iz koje potiče.
Odgovarajući na pitanje zamjenice zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Milanke Rakočević ko je podnio zahtjev za izdavanje druge građevinske dozvole i da li ima kopiju, Đonbaljaj je naveo da ne zna te da je sve u dokumentaciji. Rakočević je navela da nema informaciju o drugom zahtjevu navodeći da će to provjeriti kod Ministarstva kapitalnih investicija. Ona je prigovorila na iskaze obojice, posebno u vezi konstatacije o nepostupanju policije prilikom drugog pokušaja da započnu radove, imajući u vidu da nijesu bili prisutni. Danas će pred sutkinjom Danijelom Vukčević biti saslušano još šest svjedoka, a jučerašnjem, kao i prethodnim ročištima, prisustvovala je predstavnica američke ambasade.