Liječenje pozitivnih na koronavirus značajno će olakšati novi digitalni rentgen aparat, koji je ovoj zdravstvenoj ustanovi donirala EU.
U Opštoj bolnici Bar u toku su i obimni građevinski radovi na fasadi, hidro i termo izolaciji i zamjeni kompletne spoljnje bravarije.
Pacijenti koji su na liječenju u barskoj bolnici, šestoro iz Bara, dok su ostali iz Ulcinja, Budve, Herceg Novog i Kotora, u stabilnom su stanju, saopštio je direktor Opšte bolnice dr Dragoslav Tomanović.
-Kod nijednog od hospitalizovanih pacijenata nije potrebno liječenje uz pomoć respiratora, i za sada su svi u stabilnom stanju, izuzev oboljelog sa neurološkim problemima, koji su i uzrok teškog stanja- kazao je dr Tomanović, koji je nanovo upozorio na preporuke Instituta za javno zdravlje, da se još strožije pridržavamo zdravstvenih mjera, jer se epidemiološka situacija iz dana u dan usložnjava. On je podsjetio da još uvijek nijesu pronađeni lijek, niti vakcina protiv koronavirusa, ali preventivne mjere su efikasne i lako primjenljive.
Novi, mobilni digitalni rentgen aparat, koji je Opštoj bolnici Bar donirala Evropska unija, namijenjen je upravo pacijentima koji se liječe od koronavirusa.
-To je za nas veoma vrijedna donacija koja omogućava snimanje pacijenata van kabineta za radiologiju. Aparat je smješten u COVID centar, te oboljele sada snimamo na licu mjesta, u njihovom krevetu, što znači da ne moraju kao do sada da odlaze u Rentgen kabinet, niti imaju dodirnih tačaka sa drugim pacijentima. Na osnovu snimka, dobijamo tačnu sliku stanja pluća oboljelih i mogućnost upoređivanja sa prethodnim snimcima- istakao je dr Tomanović, koji je objasnio da novi aparat ima mogućnost i analognog snimanja sa kasetama i filmovima, kao i digitalnu verziju sa detektorom, uz praćenje snimaka na LCD monitoru, kao i komjutersku obradu i analizu snimka.
-Time je značajno poboljšan kvalitet rentgen dijagnostike, neophodne COVID centru, a istovremeno, smanjen je nivo zračenja i pojednostavljena procedura snimanja korona pozitivnih pacijenata- naglašava dr Tomanović.
U barskoj bolnici u toku su i obimni građevinski radovi, koji će značajno unaprijediti uslove boravka pacijenata i kompletnu zdravstvenu uslugu podići na znatno viši nivo. Radovi su dio projekta "Energetska efikasnost u Crnoj Gori", koji sprovode Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo ekonomije, uz podršku Svjetske banke.
-Taj posao podrazumijeva hidro i termo izolaciju na krovu i fasadi, zamjenu kompletne spoljnje bravarije, kotlova za grijanje i instalacija, te ugradnju solarnih kolektora. Već su završeni radovi u kompleksu gdje se nalaze operacione sale, intezivna njega, odjeljenje hirurgije, ginekologije i porodilišta- navodi Tomanović, koji je objasnio da se kompletan završetak ovih složenih i važnih investicija, očekuje u oktobru.
U završnoj fazi je i digitalizacija radiološke službe.
U Baru 42 pozitivnih na koronavirus
Prema najnovijem presjeku analiziranih uzoraka u Baru je trenutno 42 pacijenta pozitivno na koronavirus. Taj broj se od ponedjeljka povećao za 17, jer se, kako podsjeća epidemiolog u Domu zdravlja Adis Martinović “na rezultate uzorkovanih osoba čekalo skoro sedmicu”.
-To izgleda kao veliki broj, ali je to podatak za čitavu nedjelju. U pitanju su uglavnom kontakti i nekoliko lica sa simptomima. Toliki broj je bio očekivan- ističe dr Martinović.
Juče je zbog praznika testirano samo pet hitnih slučajeva.
-Od danas (srijeda) se vraćamo redovnim aktivnostima- testiraćemo između 20 i 30 osoba- objašnjava epidemiolog.
Trenutno se pod pojačanim zdravstveno- sanitarnim nadzorom (za opštine Bar i Ulcinj) nalazi 215 osoba, dok je u karantinu u Zoganju smješteno 16 lica, koja će, kako je najavio doktor Martinović, relativno brzo biti pušteni kućama jer im ističe period od 14 dana boravka u karantinu.