Zanimljivosti

“U cilju očuvanja tradicije i profita od lova”: Japan i dalje ubija kitove

Japanska kompanija Kjodo Senpaku je izgradila i pokrenula potpuno novi „matični brod” za lov na kitove vrijedan 48 miliona dolara „Kangei Maru” u cilju očuvanja tradicije i profita od lova na ove sisare

“U cilju očuvanja tradicije i profita od lova”: Japan i dalje ubija kitove Foto: Vikipedija
Portal AnalitikaIzvor

Japanska kompanija Kjodo Senpaku je izgradila i pokrenula potpuno novi „matični brod” za lov na kitove vrijedan 48 miliona dolara „Kangei Maru” u cilju očuvanja tradicije i profita od lova na ove sisare, prenosi CNN.

Brod je dugačak skoro 113 metara i težak 9.300 tona, a u subotu je isplovio na osmomjesečnu turneju po sjevernim vodama Japana.

„Ponosni smo što lovimo kitove i veoma smo ponosni na ovaj brod koji će nam omogućiti da ove godine počnemo s kitolovom”, rekao je novinarima vlasnik Hideki Tokoro.

„Kangei Maru”' je veći i brži od svog prethodnika i opremljen je najsavremenijim dronovima koji mogu da putuju 100 kilometara kako bi posadama manjih čamaca omogućila brzo lociranje i ubijanje kitova.

Aktivisti tvrde da karakteristike broda, uključujući domet krstarenja od 13.000 kilometara i sposobnost da plovi do 60 dana, sugerišu da Japan cilja na kitove daleko izvan svojih sjevernih voda.

„ Japan nikada nije odustao od lova na kitove. Jedina svrha ovakvog plovila je da može da putuje na velike udaljenosti do Južnog okeana da lovi kitove, i ono što kitolovci trenutno rade je samo probna vožnja. Oni testiraju novi brod u svojim vodama”, rekao je aktivista protiv kitolovca Pol Votson za CNN.

Komercijalni kitolov zabranjen je 1986. godine pod moratorijumom od strane Međunarodne komisije za kitolov nakon što su populaciju kitova ljudi skoro doveli do izumiranja.

Japan je jedna od tri zemlje zajedno sa Norveškom i Islandom koja nastavlja da lovi kitove, a zvaničnici tvrde da je ova industrija važan dio njene kulture i istorije i takođe obezbjeđuje sigurnost hrane.

Portal Analitika