
Građani Podgorice gotovo svakodnevno obraćaju se Portalu Analitika ukazujući na lošu higijenu u gradu, odnosno na problem sa odvoženjem i gomilanjem smeća. Iz gradske Čistoće za Analitiku kažu da su nabavili dio mehanizacije i da sada - sve funkioniše bez zastoja.
Tvrde da je gorući problem prilikom preuzimanja dužnosti nove uprave u tom preduzeću bilo izuzetno loše stanje mehanizacije.
Kvarovi se događaju ali brzo reaguju
“Sada već možemo govoriti o stabilnijoj situaciji. Uz finansijsku podršku Glavnog grada krajem prošle godine nabavljena su dva vozila, auosmećar i jedna radna mašina, a popravljen je i jedan broj vozila, tako da trenutno stanje omogućava da proces rada funkcioniše bez zastoja i da se svi povjereni zadaci obavljaju u zadatim rokovima”, kažu iz Čistoće.
Prema njihovim riječima, u funkciji su i tri vozila - autokiper.
“To je dovoljno da se, uz manje korekcije, poslovi redovno obavljaju na svim terenima”, tvrde iz Čistoće.
Pojašnjavaju da se kvarovi događaju ali, naglašavaju, brzo reaguju i na takve situacije.
“Imajući u vidu da se proces rada obavlja u tri smjene, kvarovi su očekivana i realna posljedica cjelodnevnog angažovanja vozila ali se, uz brze reakcije zaposlenih u radionici Društva, vrlo brzo otklanjaju i vozila osposobljavaju za terenske aktivnosti”, navode iz Čistoće.
Iz tog preduzeća saznali smo i da je znatan broj zaposlenih Čistoće na bolovanju. Taj je broj nešto veći nego godinu ranije.
“U Čistoća d.o.o. trenutno je, po osnovu bolovanja, sa rada odsutno 122 zaposlenih, dok je u februaru 2023. po istom osnovu odsustvovalo 109 zaposlenih”, kažu iz podgoričke Čistoće.
Polupodzemni kontejneri na meti vandala
Nedavno su iz građanske inicijative Oči Pogorice predložili da se svi polupodzemni kontejneri dislociraju sa teritorije glavnog grada. Pitali smo Čistoću jesu li razmatrali ovu ideju.
“Društvo svakodnevno, putem svih kanala komunikacije sa građanima, dobija prijedloge i sugestije, a isti mogu biti razmatrani ukoliko se procijeni njihova opravdanost, ali ovaj vid sugestija svakako ne kreira poslovnu politiku”, navode iz Čistoće.
Pojašnjavaju da se svake godine priprema i usvaja Program obavljanja komunalnih djelatnosti Društva, koji precizno definiše planirane aktivnosti za poslovnu godinu.
“Sa željom da se obezbijedi sva neophodna komunalna infratruktura, čijim bi se namjenskim korišćenjem doprinijelo komunalnom redu u gradu, prethodnih godina je primijenjen princip ugradnje polupodzemnih kontejnera, čija je svrha primarno bila da doprinesu funkcionalnijem sistemu pravilnog upravljanja otpadom”, kažu iz Čistoće.
Na jednom broju lokacija, kako dodaju, ove posude opravdale su očekivanja.
“Međutim, kako se broj posuda i prostor na kojima su ugrađivani povećavao, isti su počeli da pokazuju i određene nedostatke. Tako su u posljednjih nekoliko mjeseci ove posude nažalost predmet sve učestalijih devastacija, uništenja uzrokovanog zapaljenjem vreća ili kompletnih posuda, što je dovelo do sve većeg rasta troškova njihovog održavanja”, ističu iz Čistoće.
Kažu i da neki građani ne odlažu otpad na adekvatan način kada je riječ o polupodzemnim kontejnerima.
“Nepropisno odlaganje otpada od strane pojedinih građana rezultira odlaganjem otpada na samom otvoru posude čime se blokira protok ostalog otpada u dno posude. Nije mali broj ni uništenih poklopaca, pedala, zapaljenih vreća, što na određenom broju lokacija doprinosi nefunkcionalnosti i otežanom pražnjenju jednog broja posuda”, naglašavaju iz Čistoće.
Ovo preduzeće ima i znatan broj polupodzemnih kontejnera koji se nalaze u reciklažnom dvorištu, a koji nijesu ugrađeni.
“Imajući u vidu da trenutno raspolažemo sa još 29 polupodzemnih kontejnera čija ugradnja u ovom trenutku nije razmatrana zbog svega navedenog, u perspektivi ćemo sagledati mogućnosti njihove dalje upotrebe ili zamjene za komunalnu opremu koja bi u sadašnjem trenutku bila funkcionalnija”, poručuju iz Čistoće.