Prema sadašnjem zakonu, objekti koji priređuju igre na sreću ne smiju biti bliže obrazovnim ustanovama od 250 metara, a u praksi postoje izuzeci od pravila.
U Ministarstvu finansija i socijalnog staranja najavljuju novi rigorozniji zakon. Uvešće registar isključenih lica s popisom osoba kojima se zabranjuje ulaz u kladionice i kockarnice. Na popisu bi bili korisnici socijalne pomoći, osobe kojima je dijagnostikovana patološka zavisnost od kocke, studenti koji primaju stipendiju, osobe koje ne plaćaju alimentaciju.
"Apsolutno se ništa ne mijenja. Kao što znate i sadašnji zakon predviđa da svako ko uđe u kladionicu mora biti legitimisan, ako ništa utvrditi da li je osoba starija od 18 godina", kazao je državni sekretar u Ministarstvi finansija Janko Odović.
Novi zakon predviđa povećanja naknada priređivačima igara i strože uslove za dobijanje koncesije.
Priređivači igara već negoduju da će im to otežati posao.
"Najveći problem je što regularni priređivači koji obavljaju djelatnost u skladu sa propisima, neće moći da izdrže ove namete", rekao je za Al Jazeeru Boris Delić iz Udruženja priređivača igara na sreću.
Iz Ministarstva finansija kažu da Crna Gora ima najniže naknade u regionu i najslabiju naplatu, uz visoke profite priređivača igara.
U JU "Kakaricka gora" kažu da su kladionice svuda, a "tempirana bomba" zavisnosti među mladima sve glasnija otkucava.
"Imamo sindrom prvog dobitka kada oni osjete da su uspjeli nešto da dobiju i uđu polako u to i prosto ne mogu tako lako da izađu iz tog svijeta", rekla je direkorica JU "Kakaricka gora" Dijana Milošević.