Društvo

U Crnoj Gori skoro svako dijete redovno koristi računar

Izvor

Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije, u saradnji sa Ministarstvom prosvjete i sporta organizovalo je danas radionicu Zaštita djece na internetu namijenjenu direktorima osnovnih škola i ICT koordinatorima.

Istraživanje, predstavljneno na radionici, je sprovedeno od februara do maja ove godine a anketirano je 1.073 učenika od trećeg do devetog razreda i 965 roditelja u devet crnogorskih opština.

Prema podacima koje je saopštila projekt menadžer E3 Konsaltinga, Milica Daković, 91 odsto roditelja smatra da djeca nijesu imala neprijatnosti putem interneta, a njih 39 odsto brine da li njihova djeca kontaktiraju sa nepoznatim osobama koje su upoznala tim putem.

Ona je navela da je najveći procenat učenika počeo da koristi internet između pete i desete godine.

- Radnim danima 56 odsto učenika koristi internet do jednog sata, a vikendom, njih 70 odsto, koristi dva sata, kazala je ona.

Prema podacima koje je Daković saopštila, 80 odsto osnovaca ima Fejsbuk profil, dok 20 odsto njih ima više od jednog profila.

- Čak 62,5 odsto onih učenika upoznalo se sa osobom sa kojom je komuniciralo a 37 odsto nije to učinilo, kazala je ona.

Kako prenosi Mina, od ukupnog broja anketiranih učenika koji koriste računare i Internet 15,9 odsto navodi da su imali negativna iskustva prilikom korišćenja Interneta. Kao najčešće probleme sa kojima su se suočavali navode uvrede i ružne riječi upućene tokom dopisivanja - 33.3 odsto, hakovanje profila i viruse 29,2 odsto, neprikladne slike i poruke 21,6 odsto.

Većina anketiranih učenika smatra da su slike, poruke i video zapisi o nasilju nešto što im najviše smeta dok koriste internet, dok su za 24 odsto njih, slike i video zapisi neprikladnog karaktera najneprijatniji.

Najveći procenat anketiranih, ukazala je ona, želi da sazna više o sigurnosti korišćenja interneta, njih 95 odsto.

Predstavljajući dio istražiivanja namijenjen roditeljima, Daković je kazala da njih 71 odsto koristi internet.

Sa djecom o njihovom načinu korišćenja Interneta priča 54,1 odsto roditelja, dok je 38,5 odsto u blizini svoje djece kada koriste internet.

- Čak 71,1 odsto roditelja smatra da je veoma upućeno u načine korišćenja interneta, pokazalo je istraživanje.

Roditelji, navela je Daković, u najvećoj mjeri smatraju da djeca mogu imati svoj Fejsbuk profil, njih 81,9 odsto.

Za razliku od visokog procenta djece koja imaju svoj profil na Fejsbuku, 36,2 odsto roditelja ima svoj.

Najveći procenat roditelja se izjašnjava da informacije o mjerama zaštite na Internetu dobija putem medija, a 35 odsto od porodice i prijatelja.

Pomoćnik ministra za informaciono društvo i telekomunikacije, Radule Novović, kazao je da je cilj istraživanja stvaranje bezbjedne digitalne sredine za najmlađe korisnike modernih tehnologija u državi.

On je poručio da internet treba da se koristi ali oprezno. „Zabrane korišćenja interneta bile bi besmislene ali oprz je neophodan“.

- Informaciono društvo, kao društvo sadašnjosti i budućnosti, u osnovi je inkluzivno, dostupno svima od čijeg razvoja treba da imaju korist svi građani. Zato je bitno da postoji niz mjera kojima ono štiti svoje korisnike od potencijalnih zloupotreba koje prate razvoj modernih tehnologija, poručio je Novović.

Zaštita djece na internetu, rekao je on, najvažniji je zadatak.

- Ova grupa pokazala se kao najranivija u pogledu mogućnosti zloupotrebe u cyber sredini, i to je nešto što je potvrđeno globalnim iskustvom korišćenja savremenih tehnologija, naveo je Novović.

Pomoćnik ministra prosvjete i sporta, Vesna Vučurović, smatra da su škole u Crnoj Gori dobro opremljene savremenim informatičkim tehnologijama i da je đacima dostupan internet.

- Ali moramo govoriti i razmatrati sve mogućnosti zaštite na internetu, poručila je Vučurović, prenosi agencija Mina.

Šef odjeljenja za ICT u Ministarstvu prosvjete i sporta, Marina Matijević, kazala je da se u sigurnost i zaštitu djece na internetu mnogo ulaže i da je potpuna zaštita dugoročan cilj tog resora.

Portal Analitika