Šef predstavništva UNICEF-a za Crnu Goru, Bendžamin Perks i predsjednik Opštine Bijelo Polje Aleksandar Žurić predstaviće sjutra tu Studiju u Bijelo Polju.
Iz UNICEF-a je saopšteno da Studija pokazuje da djeca čine većinu ljudi koji žive siromašno.
- Deset odsto djece i 6,1 odsto odraslih živi u siromaštvu u Crnoj Gori sa mjesečnom potrošnjom manjom od 169,13 eura, kaže se u saopštenju.
Navodi se siromašna djeca najčešće dolaze iz višegeneracijskih i porodica sa troje i više djece ili su im roditelji samohrani.
Studija je pokazala da odrasli članovi siromašnih porodica najčešće nemaju završenu srednju školu, i da najveći broj siromašne djece živi na sjeveru Crne Gore i u seoskim područjima.
- Na sjeveru Crne Gore stopa dječjeg siromaštva iznosi 19 odsto, što je četiri puta više nego u centralnom dijelu Crne Gore, (pet odsto) i gotovo dva puta više nego na jugu države (deset odsto), navodi se u Studiji.
Ističe se da je stopa siromaštva djece koja žive u ruralnim područjima u Crnoj Gori 23 odsto ili gotovo šest puta veća nego u urbanim područjima (3,74 odsto).
- Siromaštvo je više od nedostatka prihoda: ono dovodi do lošijeg uspjeha u obrazovanju i lošijeg zdravstvenog stanja i pogađa porodice, prenoseći se sa generacije na generaciju, istakao je Perks.
Studija je pokazala da čak 40 odsto siromašnih porodica sa djecom živi u garsonjeri ili jednosobnom stanu. Siromašna djeca nemaju svoj prostor za učenje, kompjuter ili pristup internetu.
- Automobil se može pronaći tek u 24 odsto siromašnih domaćinstava sa djecom koja se u prosjeku nalaze na 19 kilometara udaljenosti od najbližeg doma zdravlja i na 12 kilometara udaljenosti od najbliže osnovne škole, navode u UNICEF-u.
Ocjenjuju da prekidanje kruga siromaštva zavisi od ulaganja vlada, civilnog društva i porodica u dječja prava i dobrobit, kao i u prava žena.
- Investiranje u zdravlje, ishranu, obrazovanje i društveni, emocionalni i kognitivni razvoj djeteta, kao i u ostvarivanje ravnopravnosti polova, nije samo ulaganje u demokratskije i pravednije društvo, već je i ulaganje u zdravije, obrazovanije i na kraju produktivnije stanovništvo, zaključio je Perks.
U UNICEF-u smatraju da će podaci iz prve Studije o siromaštvu djece u Crnoj Gori doprinijeti dijalogu o tome kako da se odgovarajućom politikom poboljša situacija siromašne djece i njihovih porodica.