Veliki broj posjetilaca Galerije CANU je imao priliku da prisustvuje katarzičnom performansu “Alegorija o Luči mikrokozma” koji je osmislio Popović, a izvela umjetnica Dušanka Belada.
Izložbu je zvanično otvorio pjesnik i akademik, Pavle Goranović koji je ukazao na sinestezu između stvaralaštva Popovića i velikog pjesnika i vladara Petra II Petrovića Njegoša.
“Težnja da pronikne u Njegoševo biće, za Dimitrija Popovića odavno je vrhunski stvaralački izazov. Približava se on toj grandioznoj tajni, posvećenički i u prožimanju umjetničkih izraza. Čini on to slikom i riječju, kao slikar i vajar, pripovjedač i pjesnik, spreman na neočekivane i neprestane dijaloge sa tvorcem “Gorskog vijenca”, kazao je Goranović.
Ukazao je i na interesantnu činjenicu da je Njegoš sa Dimitrijevim pretkom, popom Lazarom Popovićem Jabučaninom razmijenio dobra, te da je ta porodična faktografija dodatan razlog da Njegoševa filozofija bude udjenuta u Popovićevu misao.
“Dimitrije polazi od Njegoševog lika, snažnog i dominantnog, i kada ga postavlja nad izbrisanim pogledom ka crnogorskim pejzažima kao monadama. I onda kada ga razjedaju unutrašnje razapetosti. Potom i u dodiru truležnog svijeta, kada se neizrabljivo nalazi u čeljustima zemaljskih zala. Tako se u Popovićevom izrazu umnožavaju Njegoševe vizije,” ispričao je Goranović.
Slojevitost, zanimljivost i inspirativnost Njegoševog djela uticali su da se Popović tokom svoje karijere kontinuirano posveti rasponu Njegoševih djela od mistično-religioznog do tjelesnog.
“Senzualnost i mistika, kao dva pola Njegoševe personalnosti su činili njegovu specifičnost, koja je u suštini savremena. On je savremen jer tretira problem ljudskog bića koji je uvijek aktuelan, a to su ta dva pola, ta binarna opozicija dobra i zla koja čini čovjekovu prirodu takva kakva jeste,” kazao inostrani član CANU, Dimitrije Popović.
Upravo takva dualnost, ali i suština ljudske patnje prema Popovićevom mišljenju su predstavljeni u Luči mikrokozmi, ali i kriku koji se mogao čuti tokom performansa talentovane Dušanke Belade. Čovjekova dualnost je predstavljena u vidu kamena i neba koji su glavni motivi izložbe koju čine Popovićeve stare, ali i slike koje su nastale ove godine. Osim tih motiva u ovoj postavci je prisutan i erotizam.
“Njegoš bez erotstva i erotizma nije kompleksan i kompletan kao stvaralac. Ja sam puno puta uvažavao da je Njegoš sticajem okolnosti postao vladika, a da je rođen kao pjesnik. Upravo se u erotizmu pokazuje kao pjesnik, kao čovjek koji je strastven. Pjesme su mu pune strasti, emocija i senzualnosti. To je ta prava životna dimenzija koju unosi,” ispričao je Popović.
Posjetioci Galerije Crnogorske akademije nauka i umjetnosti ovu zanimljivu postavku će moći da pogledaju do 20. januara 2024. godine, radnim danima od 9 do 15 sati.
Takođe, već u ponedjeljak, 20. novembra podgorička publika će imati novu priliku da čuje više zanimljivih razmišljanja umjetnika Dimitrija Popović kada će u KIC-u Budo Tomović biti upriličen okrugli sto na temu kompleksne misterije zvane Njegoš. Tom prilikom će crnogorska publika premijerno moći da pogleda Popovićev novi film "Oreol mikrokozma".