Podrška članstvu Crne Gore u NATO prošle je godine prvi put nakon dužeg razdoblja bila ispod 50 odsto.
Tako makar govori najnovije istraživanje javnog mnjenja, predstavljeno u okviru godišnjeg izvještaja generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga.
Da se u Crnoj Gori održi referendum povodom daljeg članstva u toj organizaciji – 48 odsto podržalo bi ostanak, a 30 procenata bilo bi za izlazak.
Najniža podrška u novije vrijeme
Poredeći to sa izvještajima iz prethodnih godina, u pitanju je ubjedljivo najniži procenat podrške članstvu, pri čemu je došlo do drastičnog rasta broja onih koji bi željeli istupanje Crne Gore iz NATO-a, čak šest odsto u odnosu na godinu ranije.
Tako razlika u procentima između onih koji su za ostanak, te onih koji su za izlazak Crne Gore iz NATO-a nikad nije bila manja.
Sve se dešava u razdoblju kada Rusija sprovodi agresiju u Ukrajini, nakon koje su države koje su decenijama bile vojno neutralne, poput Švedske i Finske, riješile da pristupe NATO-u.
Crna Gora na začelju, najveća podrška u Poljskoj
Sa 48 odsto ispitanika koji bi podržali ostanak u okviru Alijanse, Crna Gora je na samom začelju, iza Slovačke (51 procenat), Bugarske (55) i Sjeverne Makedonije (58).
Najveću podršku NATO ima u Poljskoj, gdje bi 89 odsto ispitanika glasalo za ostnak u Alijansi, te u Litvaniji i Portugalu (po 87).
Kod nas najviše oponenata članstvu, u Albaniji ih nema
U Crnoj Gori tako je, među svim članicama, najviše protivnika članstvu države u NATO-i. Jedan odsto manje (31) ih je u Slovačkoj i u Bugarskoj, dok bi u Grčkoj za izlazak zemlje iz Alijanse glasalo 22 procenata ispitanika.
U Albaniji nema onih koji bi podržali izlazak države iz NATO-a, a zanemarljiv broj njih je u Poljskoj (tri odsto), te u Portugalu i Danskoj – po pet odsto.