Zanimljivosti

U gradski prevoz, prodavnice, kafiće - psi i mačke u Italiji svuda sa svojim vlasnicima

Kućni ljubimci u svijetu imaju sve veća prava – mogu da putuju avionom ili vozom, ulaze u restorane i prodavnice, i budu tretirani kao ravnopravni članovi porodice.

Ilustracija Foto: Mojljubimac.info
Ilustracija
RTSIzvor

Među temama na koje su Italijani vrlo osjetljivi je i zaštita i promocija prava životinja među stanovništvom.

U Parizu je još 1978. godine potpisana Univerzalna deklaracija o pravima životinja, a Italija je bila prva zemlja koja je zakonom iz 1991. godine garantovala zaštitu i život psima lutalicama, zabranjujući uspavljivanje, sem u slučaju izuzetno teških zdravstvenih problema.

Na italijanskim ulicama, sa izuzetkom juga zemlje, skoro je nemoguće vidjeti mačke ili psi lutalice. Oni se nalaze ili u azilima, ili su udomljeni.

Italija broji 8.000 opština i skoro 2.000 azila, a najviše ih je u regionu Pulja, zatim Pijemonte i Kampanja.

„Radim za organizaciju koja se zove "Volim životinjei moj pas Luna uvijek ide na posao sa mnom. Ona živi sa mnom 24 sata dnevno. Veoma se radujem što sada ljubimci mogu da idu u domove zdravlja i bolnice, što mnogo pomaže pacijentima i u kancelarije, što je jako dobro i za vlasnike i za čitavu atmoferu u kancelariji“, kaže veterinar Mauri Ćervia.

U Italiji je moguće otići u restoran sa psom, voziti se gradskim prevozom, ulaziti u prodavnice i voziti se vozom. Postoji veliki broj poslastičarnica koje prave posebne kolače za pse i mačke kao i prodavnice sa modnim ludorijama za kućne ljubimce.

U nekoliko italijanskih gradova postoje i kafići u kojima vas dočekuju mačke.

U "Crazy cat" kafeu u Milanu svi ljubitelji maca mogu da provedu kvalitetno vrijeme u njihovom društvu dok doručkuju, ručaju, večeraju ili piju kafu.

„Mi smo otvorili u oktobru 2015. godine i ovdje su glavne mace. Naših devet mačaka koje su sa nama od prvog dana. Sve mace su pronađene ili ostavljene i mi smo sada porodica. Za mene je važno da promovišem tu ideju o usvajanju mačaka, za sve mace kojima je potreban dom“, navodi vlasnica kafea.

Dodaje i da ovakvih mjesta ima sve više u Evropi. U Italiji, u Rimu, postoji bistro „Romeo“, zatim Napulju i Torinu, koji je bio prvi grad u kome je otvoren jedan ovakav kafić.

„To je vrlo važno jer se na ovaj način obrazuju građani i postoje mjesta gdje je moguće bolje se upoznati sa ovim životinjama. Ova pandemija je za nas bila teška kao i za sve druge koji rade u sektoru ugostiteljstva, ali bilo je teško i macama jer su dugo vremena viđale samo mene pa su bile uznemirene i umjele su da se posvađaju. Bile su radosne kad su nam se vratili ljudi“, ističe Alba iz milanskog kafea.

U Italiji je zakonom iz 2004. zabranjena prodaja i prozivodnja bundi od pravog krzna, ubijanje životinja, kao i organizovanje borbi pasa.

Portal Analitika