Sud će danas saslušati argumente Južnoafričke Republike, a Izrael će imati priliku da se izjasni u petak.
Južnoafrička Republika u svom zahtjevu za pokretanje pravnog postupka, tvrdi da su izraelska djela i propusti genocidnog karaktera, jer su počinjeni s potrebnom specifičnom namjerom da unište Palestince u Gazi kao dio šire palestinske nacionalne, rasne i etničke grupe, prenosi DW.
I Južnoafrička Republika i Izrael su članovi Konvencije o genocidu iz 1948. godine, koja obavezuje svoje potpisnice na spriječavanje i kažnjavanje zločina genocida.
Genocid, prema ugovoru, čine određene radnje čiji je cilj uništenje, u cjelini ili djelimično, neke nacionalne, etničke, rasne ili vjerske grupe.
Navedeno je da su razlog za inicijativu Južnoafričke Republike akcije i prijetnje Izraela palestinskom narodu poslije 7. oktobra 2023. godine.
Izrael je objavio rat militantnoj grupi Hamas, koju su SAD, Evropska unija, Izrael i druge zemlje označili kao terorističku organizaciju.
Hamas je ubio oko 1.200 ljudi i uzeo više od 200 talaca u napadu na Izrael 7. oktobra, a otada je više od 20.000 Palestinaca ubijeno u izraelskom bombardovanju Gaze, dok se humanitarna situacija u Gazi od početka sukoba pogoršava.
Izrael navodi da njegove vojne akcije u Gazi imaju cilj da unište Hamas kako bi država Izrael bila bezbjedna od te militantno-islamističke grupe.
Poslije saslušanja, Međunarodni krivični sud će odlučiti da li će odobriti zahtjev Južnoafričke Republike za uvođenje privremenih mjera, kao neke vrste hitne pomoći, koja će važiti dok je slučaj u toku, objašnjava za DW docent međunarodnog prava i ljudskih prava na Triniti koledžu u Dablinu Majkl Beker.
Južnoafrička Republika zatražila je od Međunarodnog suda pravde nekoliko privremenih mjera, a među njima je i zahtjev da Izrael „odmah obustavi svoje vojne operacije u Gazi i protiv nje“, kao i da se ne upušta u akte genocida i da preduzme razumne mjda ga spriječi, ali i da omogući pristup humanitarnoj pomoći.
Južnoafrička Republika takođe traži redovne izvještaje Međunarodnog suda pravde o ovim mjerama.
„Izrael sa gnušanjem odbacuje krvnu klevetu koju širi Južnoafrička Republika, kao i podnošenje tužbe Međunarodnom sudu pravde“, napisao je portparol izraelskog ministarstva spoljnih poslova Lior Hajat na platformi Iks, nekadašnjem Tviteru.
Optužbe su, takođe, odbacili izraelski premijer Benjamin Netanjahu i predsjednik Isak Hercog.
Hercog je na svom nalogu na Iksu napisao da je u razgovorima s američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom naglasio da će se pred Međunarodnim krivičnim sudom „ponosno i jasno predstaviti osnovno pravo Izraela da se brani“.