Zvanični sajt crnogorskog turizma Montenegro.travel je naš prozor u svijet i promoviše našu glavnu privrednu granu, ali već godinama izgleda kao da ga je pravio osnovac, a da ne pričamo da nije optimizovan za mobilne uređaje. Pored toga nije povezan ni sa lokalnim turističkim organizacijama koje imaju zasebne sajtove. U vrijeme kovid pandemije imamo digitalnu ekspanziju i na svjetskim turističkim organizacijama turizam se već promoviše kroz virtuelne ture. Kod nas toga nema ni u najavi ali, po riječima predstavnika Nacionalne turističke organizacije, na redizajnu se već radi godinu i trebalo bi da bude završen u maju.
Informacije
Doc. dr na Fakultetu za biznis i turizam u Budvi Olivera Blagojević-Popović smatra da sajt NTO CG treba da predstavlja „ličnu kartu“ jedne destinacije.
- Jasno je da je dobro koncipirana prezentacija od strateškog značaja. Posmatrajući iz ugla potencijalnog turiste, sajt NTO sadrži u globalu potrebne informacije. Urađen je po sistemu kako su to uglavnom uradile i zemlje iz okruženja. Međutim, moram da istaknem da je od posebnog značaja redovno ažuriranje informacija, kao i interakcija sa posjetiocima sajta. S tim u vezi, rubrika novosti treba da bude obogaćena najnovijim sadržajima, informacijama o važnim događajima koji se ne dešavaju u našoj zemlji, ali su od značaja za destinaciju, poput Expo Dubai 2020 i slično - ističe Blagojević-Popović za Pobjedu.
Tako je, na primjer, kako navodi, Turistička organizacija Grčke informacije izdvojila po pojedinim vidovima turizma...
- Dakle, prostora za unapređenje svakako ima - naglašava Blagojević-Popović.
Pored toga što je značajan za turiste, sajt je značajan i za turističke radnike.
- Značaj sajta upravo treba posmatrati na dva načina. Jedan, koji se tiče percepcije od strane turista i drugi koji se odnosi na praktičnu vrijednost koju sajt daje turističkim poslenicima i institucijama. Svakako da bi bilo važno vidno istaći politiku pristupa informacijama, omogućiti osnovne podatke o stanju na najvažnijim tržištima, kao i o poslovnom, odnosno MICE (Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions) turizmu itd - smatra Blagojević-Popović.
Njene bi preporuke bile da se aktivno analizira tržište, prate trendovi, a da se ostane dosljedan autentičnoj prezentaciji, redovno ažuriraju informacije, obogate sadržaji svjedočenjem o doživljaju, prenošenju utisaka od strane posjetilaca (eng. testimonials).
- Pohvaliću primjer iz prakse kako se dobro profiliše turistička destinacija, a koji promoviše Turistička organizacija Podgorice. Naime, ova turistička organizacija je članica ECM (Europian Cities Marketing), što sajt čini interaktivnijim. U svakom slučaju, treba razmišljati u pravcu povezivanja sa lokalnim turističkim organizacijama, kako bi se linkovanjem obezbijedila interakcija i obogatio fond informacija - mišljenja je Blagojević-Popović.
Naglašava da je digitalni marketing danas na samom pijedestalu marketing alata.
- Velikim dijelom i usljed pandemije, dobija ubrzano na značaju. Kako sam istakla u jednom naučnom radu u kojem je obrađena tema značaja digitalnog marketinga, „virtuelne ture su tu da dočaraju putovanja, odnosi sa javnošću postaju jedna od najvažnijih marketinških i prodajnih funkcija u turizmu, ′content marketing′ u vidu autentičnih sadržaja doživljava pravu ekspanziju, a imejl marketing automatizacija gotovo da postaje novi rezervacioni sistem“ - zaključuje Blagojević-Popović.
Redizajn
Iz Nacionalne turističke organizacije najavljuju da će do redizajna ipak doći i da ćemo novi sajt koristiti od maja ove godine.
- U cilju praćenja tehnologija i potreba savremenog turiste NTO CG trenutno radi na redizajnu zvaničnog portala turizma Crne Gore, www.montenegro.travel. Nakon sprovedene tenderske procedure u okviru regionalnog IPA projekta Due Mari, ugovor je potpisan sa slovenačkom kompanijom Creatim. Shodno dogovorenom terminskom planu portal će biti pušten u rad početkom maja 2022. godine, ukoliko bude raspoloživih sredstava s obzirom na to da je budžet za ovu godinu značajno smanjen - kazali su Pobjedi iz NTO CG.
Kada su u pitanju sadržajni koncept i novi vizuelni identitet, kako su nam kazali, destinacija će biti predstavljena kroz specifična/autentična iskustva i proizvode i mikro niše tri najznačajnija strateška proizvoda Crne Gore - sunce i more, priroda i avanturizam, kultura i ture.
- Portal će biti integrisan sa vodećim svjetskim UGC (User Generated) softverom, individualnim itinererom putovanja i putničkim platformama, te će se na ovaj način korisnici portala dodatno inspirisati u svom istraživanju i planiranju svog putovanja. Projektom je obuhvaćena i izrada potportala i to: Biznis i media i MICE, koji će dodatno olakšati komunikaciju, interakciju i plasiranje B2B informacija - poručili su iz NTO CG.