Rojters navodi da je njihov vreporter vidio i treći plakat sa slavnim Šveđanima, postavljen u prometnoj ulici u centru Moskve.
„Švedska nema namjeru da se upušta u javnu polemiku s ruskom organizacijom ‘Naša pobjeda’, koja navodno stoji iza ovih plakata“, saopštilo je švedsko ministarstvo vanjskih poslova.
„U Rusiji su optužbe za nacizam više puta usmjerene protiv zemalja i pojedinaca koji izražavaju opravdanu kritiku ruskih postupaka“, dodaje se u saopštenju.
Troje moskovskih putnika na autobusnoj stanici ispred ambasade izjavilo je za Rojters da podržavaju antišvedske plakate.
"Mislim da su plakati opravdani u svjetlu nedavnih događaja", rekla je 47-godišnja Aleksandra.
"Ako Evropljani sebe smatraju demokratskim zemljama, onda mislim da je potpuno demokratski izraziti alternativno gledište i pokazati ljudima drugačije mišljenje", dodala je ona.
Aneksija Krima 2014. i invazija na Ukrajinu 24. februara podstakli su Švedsku i Finsku da preispitaju svoju bezbjednosnu politiku, a članstvo u NATO-u izgleda sve vjerovatnije.
Švedski ministar odbrane rekao je u aprilu da bi zahtjev za članstvo u NATO-u mogao da izazove odgovor Rusije, uključujući sajber napade i hibridne mjere poput propagandnih kampanja.