Zamjenica gradonačelnika Slađana Vujačić podsjetila je da je Glavni grad nekoliko mjeseci ranije najavio pokretanje novog socijalnog servisa pod nazivom Dječja kuća, koji je namijenjen djeci, žrtvama nasilja.
“Mislim da je sasvim jasno da, nažalost, postoji problem koji se tiče nasilja uopšte, a u posljednje vrijeme posebno nasilja nad djecom, bilo da je u pitanju vršnjačko, fizičko, psihičko, nasilje na društvenim mrežama. To je nešto čime bi bilo logično da se bavi država, Vlada i resorna ministarstsva, no nažalost, to nije slučaj, tako da smo mi odlučili da učinimo nešto konkretno i da budemo primjer kako državnim organima, tako i svim onim drugim lokalnim samoupravama koje mogu učiniti nešto slično”, kazala je Vujačić.
Priprema terena je, kako je dodala, u toku i projekat se realizuje fazno.
“Prva faza je edukativna i podrazumijeva uključivanje cijele lokalne zajednice, stručne i laičke javnosti u projekat Dječje kuće. Druga faza će podrazumijevati i urgentni smještaj, što obično i jeste najveći problem, odnosno, stvaranje pretpostavki da se djeca ne vraćaju u onaj ambijent koji za njih i predstavlja taj izvor nasilja. Smatram da smo danas, kao lokalna samouprava, kao Glavni grad učinili jedan krupan korak za svako dijete, ne samo u Glavnom gradu, već u cijeloj Crnoj Gori”, zaključila je Vujačić.
Za potrebe gradnje ovog objekta CKB banka donirala je sredstva u iznosu 30.000, dok je kompanija Doğtaş donirala opremanje. Pored toga, već su opredijeljene i druge donacije, za potrebe uspješnog početka rada Dječje kuće.
Takođe, Glavni grad već ima potpisan memorandum o saradnji sa Udruženjem psihologa Crne Gore, a nakon realizacije ovog projekta, u sklopu pripreme početka rada Dječje kuće, planirano je i potpisivanje memoranduma o saradnji sa relevantnim NVO koje se bave zaštitom prava djece.