Prema pisanju sarajevskog portala Kliks, riječ je o UKC Tuzla, UKC Banjaluka, KCUS SKB Mostar, bolnica u Doboju i Centar za srce BiH.
Portal piše da je najprje sredinom marta virus "ušao" u mostarsku Univerzitetsku kliničku bolnicu.
Zbog nemara prilikom prijema pacijenta naknadno je potvrđeno da je medicinska sestra zaražena koronavirusom, što je kao posljedicu imalo da određeni broj ljekara i medicinskog osoblja mora u izolaciju. Potom je iz Republike Srpske saopšteno da je zaražen ljekar u bolnici u Doboju, a zatim i ljekar u Univerzitetskom kliničkom centru u Banjaluci.
Danas je potvrđeno da je i jedna medicinska sestra u UKC pozitivna na koronavirus.
Saopšteno je da su svi ostali testirani i da su negativni.
Najveći broj ljekara i zdravstvenih radnika zaražen je u Tuzli, i to u čak dvije bolnice. Jedna je Centar za srce, gdje je zaraženo devet osoba (ljekari i medicinske sestre) i troje na Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla (dvije doktorke i jedna medicinska sestra), koji su porodično povezani sa zaraženim u Centru za srce.
U ove dvije zdravstvene ustanove u Tuzli do sada je testirano 110 osoba.
U najvećem kliničkom centru, KCUS u Sarajevu, od juče do danas potvrđeno je da su zaražena četiri ljekara s Klinike za gastroenterohepatologiju.
Sem u navedene bolnice, koronavirus je ušao i u neke domove zdravlja, gdje su zaraženi nemedicinski radnici, piše portal.
Tako je u goraždanskom domu zdravlja zaražen vozač, a u Domu zdravlja Kantona Sarajevo, u objektu Vrazova, zaražene su dvije osobe, nemedicinski kadar.
U Konjicu je glavni epidemiolog u izolaciji s obzirom na to da joj je suprug zaražen koronavirusom, pa je prinuđena da radi od kuće.