U te tri zemlje živi čak 53,3 odsto od ukupnog broja dolarskih milionera, što je za 0,2 odsto više nego 2010, prenosi austrijska štampa.
Najveći procentualni porast bogatih među prvih 12 zemalja zabilježio je Brazil sa 6,2 odsto.
Broj bogatih u regionu Azije i Pacifika je prošle godine porastao za 1,6 procenata, na 3,37 miliona, i u ovom regionu prvi put živi više milionera nego u dosad vodećoj na listi sjevernoj Americi (3,35 miliona).
Sjeverna Amerika, međutim, sa 11,4 biliona američkih dolara, ostaje i dalje region sa najvrijednijom imovinom bogatih, dok milioneri u regionu Azije i Pacifika imaju u posjedu imovinu od 10,7 biliona dolara.
Evropa, koju je Azija 2009. pretekla po broju milionera, u prethodnoj godini je imala 3,17 miliona milionera sa ukupno 10,1 bilionom dolara.
Izvještaj je pokazao i da je ukupno bogatstvo 11 miliona najimućnijih u svijetu u prošloj godini smanjeno za 1,7 odsto, na 42 hiljade milijardi dolara.
Pad vrijednosti bogatstva posljedica je kolebljvosti na finansijskim tržištima zbog ekonomske krize u Evropi. Na tržišta su nepovoljno djelovali i smanjenje rejtinga SAD i nemiri u arpaskim zemljama zbog kojih su cijene nafte bile visoke.
U Aziji su kolebljivosti tržišta pridonjeli i pad izvoza i prirodne katastrofe, poput zemljotresa i cunamija u Japanu.Sve to najviše je pogodilo svjetske super-bogataše, odnosno one sa bogatstvom od 30 i više miliona dolara. Njihov broj je pao 2,5 odsto, na 100.000, dok im je ukupno bogatstvo smanjeno za oko pet odsto.
(foto: balkanex.info)