Rekonstruisani prostor hitne pomoći danas su svečano pustili u rad ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović, predsjednik Opštine Tuzi Nik Đeljošaj i direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomod Vuk Niković.
"Na ovaj način realizujemo jedan od naših strateških ciljeva, što smo i obećali našim građanima, a to je modernizacija i unapređenje ovog veoma značajnog dijela zdravstvenog sistema i otvaranje jedinica hitne medicinske pomoći u svim opštinama. Pored Petnjice i Tuzi, koji su pušteni u rad, do kraja ove godine Zavod za hitnu medicinsku pomoć opremiće i otvoriti jedinice i u Šavniku, Plužnama i Gusinju.
Hitna pomoć u Tuzima je reper kako treba i kako će izgledati sve jedinice hitne pomoći u Crnoj Gori, u skladu sa intencijom Ministarstva zdravlja i menadžmenta Zavoda za hitnu medicinsku pomoć da primjenjujemo savremene principe organizacije ovog bitnog segmenta zdravstvene zaštite", kazala je Borovinić-Bojović.
Hitna medicinska pomoć je, kako je istakla ministarka, specifičan, veoma važan dio zdravstvenog sistema i ogledalo njegovog kvaliteta, uspješnosti i efikasnosti.
"Zato smo krenuli u ozbiljnu reorganizaciju potpuno zapuštenog sistema hitne medicinske pomoći, koji je nefunkcionalan, u koji se nije ulagalo, pa su veoma loši i nedovoljni i kadrovski, prostorni i tehnološki kapaciteti. Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa menadžmentom Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, preduzeće sve da se sve jedinice hitne medicinske pomoći na teritoriji cijele države maksimalno pojačaju i unaprijede uslovi za rad i pružanje pomoći, kako bi svi građani, bez obzira u kojoj opštini žive i da li su u strogom centru grada ili u najudaljenijem ruralnom dijelu opštine, imali bolju, kvalitetniju i prevashodno bržu zdravstvenu uslugu", poručila je Borovinić-Bojović.
Izražavajući zadovoljstvo što su stanovnici sa ovog područja dobili mogućnost da u svom mjestu stanovanja dobiju usluge hitne medicinske pomoći, predsjednik Opštine Tuzi Nik Đeljošaj je rekao da je ovo veoma značajan projekat za Opštinu i njene građane.
"Ovo je još jedan dokaz partnerstva lokalne uprave, Zavoda za hitnu medicinsku pomoć i Ministarstva zdravlja, naše dobre komunikacije, zahvaljujući čemu je scijeli projekat realizovano veoma brzo. Mislim da je ovo model dobre sardanje i naravno tako ćemo nastaviti i ubuduće za dobrobit naših građana", kazao je Đeljošaj.
Vuk Niković naglasio je spremnost menadžmenta Zavoda da, kako je kazao, zapušten sistem hitne medicinske pomoći podigne na nivo regiona, pa čak i više.
"Posebna odgovornost na meni je jer sam između dvoje kolega, dr Jelene Borovinić Bojović i dr Danila Jokića, da uradim nešto što je nama godinama smetalo, a nismo imali priliku da ispravimo, već smo bili opstruirani. Danas smo spremni da uradimo nešto na opšte dobro građana i da gerenalno kvalitet zdravstvene zaštite podignemo na viši nivo. Ovo će biti primjer partnerske saradnje i nadam se da će ova generacija napraviti nešto što generacije ispred nas apsolutno nisu htjeli ili nisu umjeli", poručio je direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.