Društvo

UBNOR: Belveder bedem odbrane Crne Gore

Sva nova pokoljenja moraju nositi u srcu poruku Belvedera: sloboda se ne poklanja, ona se osvaja, poručuju iz UBNOR-a. 

UBNOR: Belveder bedem odbrane Crne Gore Foto: UBNOR
Portal AnalitikaIzvor

Iz UBNOR-a je saopšteno da će 26. juna u 10 časova, nakon 88 godina od ovog krvavog događaja, predstavnici UBNORA Cetinja i Prijestonice Cetinje položiti vijence na spomenik nevinim žrtvama na Belvederu s porukom da Crna Gora ne zaboravlja svoje heroje, nadom da se ovako nešto nikad više ne ponovi i porukom da će se energično oduprijeti nasrtajima na Crnu Goru, od koga god dolazili.

"Kada se danas pomene Belveder, obično se to vezuje za septembar 2021. godine kada su slobodarsko Cetinje i svi slobodoumni građani Crne Gore izrazili revolt prema nasilnom ustoličenju mitropolita SPC u Crnoj Gori, Joanikija, na prijesto Svetog Petra Cetinjskog", navode iz UBNOR-a. 

Međutim, Belveder, poručuju, ima mnogo veći značaj u istoriji Crne Gore.

"To je mjesto đe su 26. juna 1936. godine tadašnje vlasti presrele goloruki narod koji je krenuo na Cetinje da izrazi nezadovoljstvo uslovima u kojima je živio u tadašnjoj državi. Oko 2000 rodoljuba iz Riječke, Crmničke i Lješanske nahije, predvođeni Federalističkim pokretom i Komunističkom partijom, uputilo se prema Cetinju, u ranim jutarnjim časovima, kako bi se tamo održao protest sa ciljem da Crna Gora ima ravnopravan tretman u Kraljevini Jugoslaviji, kao što imaju ostale članice zajednice", navode u saopštenju. 

Tadašnje vlasti su, poručuju, znale da, ukoliko se protest održi, može doći do većih demonstracija i nereda, pa su na svaki način riješile da spriječe okupljanje na Cetinju.

"Zbog toga su na Belvederu, svega nekoliko kilometara od Cetinja, zauzeli položaje pod punom ratnom opremom, kako ne bi, ni po cijenu žrtava, pustili crnogorske građane da se okupe na Cetinju i iskažu svoje nezadovoljstvo", navode iz UBNOR-a. 

Kada su, kako pojašnjavaju, organizatori to viđeli, riješili su da se na Belvederu obrate okupljenima i ukažu na sve nepravilnosti i negativnosti koje su prisutne u državi, a koje su se odnosile na omalovažavanje i ugnjetavanje Crnogoraca, te da ukažu na potrebu i neminovnost promjene postojećeg stanja.

"Znajući kakav bi ishod mogao biti, vlasti su iscenirale povod za reagovanje i osule paljbu na mirni, goloruki i nenaoružani narod", podsjećaju iz UBNOR-a. 

Tom prilikom ubijeno je, podsjećaju, šest, a ranjeno preko 20 crnogorskih rodoljuba, samo zato što su bili odani svojoj otadžbini i što su zahtijevali da Crna Gora bude ravnopravno zastupljena u postojećoj državnoj zajednici.

"Neka ovaj datum bude opomena svima onima koji pokušavaju da “pokore“ Crnu Goru da u tome neće uspjeti jer je Belveder bedem odbrane Crne Gore i dok je Belvedera i Cetinja, Crna Gora biće vječna", poručuju iz UBNOR-a. 

Belveder, poručuju, nije samo istorijsko mjesto, on je simbol otpora, hrabrosti i slobode.

"Svaki kamen na ovom mjestu nosi uspomenu na one koji su dali svoje živote za pravdu i slobodu. Neka se nikad ne zaboravi njihova žrtva, jer je ona temelj na kojem se gradi budućnost Crne Gore. Sva nova pokoljenja moraju nositi u srcu poruku Belvedera: sloboda se ne poklanja, ona se osvaja. I dok je te svijesti i tog duha, Crna Gora će ostati vječna i nepokorena", zaključuju u saopštenju. 

Portal Analitika