Premanjihovim riječima, ovaj projekat predstavlja ključni korak ka obezbjeđivanju pravne sigurnosti i dostojanstva za sve građane koji nemaju mogućnost da se domognu vlastitog doma, a koji se svakodnevno suočavaju sa sveprisutnim problemima na tržištu iznajmljivanja.
“Tržište iznajmljivanja stanova u Crnoj Gori, nažalost, nije regulisano na način koji bi obezbijedio osnovnu zaštitu podstanara. Više od 80% svih ugovora o zakupu stanova u našoj zemlji nije formalizovano, što ostavlja hiljade podstanara, uključujući mlade, studente, samohrane roditelje i radne porodice, potpuno nezaštićenima. Bez pisanih ugovora, podstanari su prepušteni volji stanodavaca, čime se često krše njihova osnovna prava i dostojanstvo te na taj načinpotpuno neprepoznati što je konačno apsolutno neprihvatljivo”, navode iz Udruženja podstanara.
Upravo zato, dodaju, „Crna knjiga rentijerstva“ je zamišljena kao javna evidencija prijavljenih zloupotreba, nehumanih odnosa i pravne nesigurnosti, sa ciljem da se stvori osnova za promjene koje će omogućiti podstanarima da konačno imaju pravnu sigurnost i jednaka prava u svakodnevnom životu.
“Naša misija nije da optužujemo ili stigmatizujemo, već da pokrenemo konkretne promjene koje će osigurati bolje uslove za sve. Projektom „Crna knjiga rentijerstva“ želimo da regulisanje tržišta iznajmljivanja stanova uvođenjem zakonskih okvira, svakom ugovoru biće dodijeljena pravna težina, a podstanari će imati jasno definisana prava i obaveze. Tako će tržište postati transparentnije i pravednije za sve strane”, tvrde u ovom Udruženju.
Ciljevi projekta
Cilj im, naglašavaju, je da zaštite podstanare kao ranjivu društvenu grupu.
“Podstanari, bez obzira na to da li su studenti, mladi bračni parovi, samohrani roditelji ili radne porodice, često su u situaciji da nemaju mogućnost da se brane od nelojalnih i nelegalnih praksi. Projektom želimo osigurati da svaki podstanar bude zaštićen od potencijalnih zloupotreba, kao što su nelegalna iseljenja, uskraćivanje depozita ili prevara”, stoji u saopštenju.
Kao još jedan cij ističu i povećanje odgovornosti rentijera.
“Ne smijemo dozvoliti da rentijeri koji se pridržavaju zakona i plaćaju porez budu u neravnomernom položaju prema onima koji krše pravila. Želimo da se stvori sistem koji će omogućiti fer tržište i smanjiti nelojalnu konkurenciju koja ugrožava odgovorne rentijere”, naglašavaju podstanari.
Cilj im je, kažu, i podizanje i promjene društvene svijesti povodom ovog pitanja.
“Kroz transparentnost i edukaciju želimo podstaći širu javnost, ali i državne institucije, da se uključe u rješavanje ovog problema. Samo zajedno možemo promijeniti postojeće zakonske norme i osigurati dugoročna rješenja koja će koristiti svim građanima”,navode oni.
Obrazac za prijavu zloupotreba dostupan svim podstanarima
Udruženje podstanara Crne Gore – Moj Dom je, kako dodaju, već formiralo specijalizovani obrazac pomoću kojeg će podstanari moći da prijavljuju sve moguće zloupotrebe, prekršaje ili nepoštovanje njihovih prava od strane stanodavaca, ali i od strane državnih organa koji nijesu ispunili svoje obaveze u vezi sa zaštitom prava podstanara.
“Ovaj obrazac biće javnosti dostupan i omogućiti svim podstanarima da anonimno ili pod svojim imenom prijave nepravilnosti i zloupotrebe na tržištu zakupa. Na ovaj način želimo omogućiti svakom građaninu da se uključi u rješavanje problema i doprinese stvaranju pravednijeg i sigurnijeg tržišta. Udruženje podstanara Crne Gore – Moj Dom je već preduzelo korake ka realizaciji ovog važnog projekta i obratilo se relevantnim državnim i lokalnim institucijama sa pozivom na saradnju po pitanju regulacije tržišta iznajmljivanja stanova i obezbijeđivanja pravne zaštite podstanarima. Svjesni izazova sa kojima se suočavamo, pozivamo institucije da aktivno učestvuju u ovom procesu i pruže potrebnu podršku kako bi se stvorio pravičan i efikasan pravni okvir za sve. Vjerujemo da samo kroz zajednički rad možemo obezbijediti sigurnost za podstanare, ali i unaprijediti tržište koje je važno za sve nas”, zaključuje se u saopštenju.