Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Udruženje penzionera ,,Za život dostojan čovjeka“ pisalo ministru Gutiću: Penzije povećavati na osnovu doprinosa, a usklađivanje da prati realnu inflaciju

Udruženje penzionera ,,Za život dostojan čovjeka“ pisalo ministru Gutiću: Penzije povećavati na osnovu doprinosa, a usklađivanje da prati realnu inflaciju

"Dok se u zemljama regiona i Evropskoj uniji aktivno i u kontinuitetu radi na reformi penzijskih sistema u funkciji poboljšanja njihovog životnog standarda, u Crnoj Gori se prečesto mijenjaju zakoni bez strateški osmišljenog pristupa, pri čemu se prethodno ne čuje mišljenje penzionera", poručuju iz Udruženje penzionera Crne Gore „Za život dostojan čovjeka“

Udruženje penzionera ,,Za život dostojan čovjeka“ pisalo ministru  Gutiću: Penzije povećavati na osnovu doprinosa, a usklađivanje da prati realnu inflaciju Foto: ugc
PobjedaIzvor

Udruženje penzionera Crne Gore „Za život dostojan čovjeka“, uz podršku više organizacija penzionera i građana, uputilo je otvoreni dopis ministru socijalnog staranja, brige o porodici i demografiji Damiru Gutiću, ukazujući na duboke i sistemske probleme s kojima se suočava ova najosjetljivija populacija u društvu. Penzioneri zahtijevaju hitne reforme penzijskog sistema koji, kako ističu, ugrožava njihovo dostojanstvo i ekonomski opstanak.

Kako su Pobjedi kazali iz Udruženja, Crna Gora zauzima visoko mjesto na svjetskoj ljestvici siromaštva, što potvrđuju i zvanični podaci Monstata.

Statistika

"Prema jednom od posljednjim izvještaja Monstata, čak 13,9 odsto građana ne može sebi priuštiti osnovno grijanje, dok 63,9 odsto ispitanih nije u mogućnosti otići na godišnji odmor. Među najugroženijima su penzioneri, čiji se problemi dodatno komplikuju zbog nepravednog obračuna penzija u odnosu na doprinose koje su izdvajali, te time i nedovoljnih sredstava za osnovne životne potrebe dostojne čovjeka", ističu iz Udruženja.

U dopisu se ističe da način kako sada funkcioniše penzijski sistem i Fond PIO ne osigurava pravednu raspodjelu sredstava, već u kontinuitetu nastavlja da diskriminiše velik dio penzionera, jedanput one kojima su penzije povećane do nivoa minimalne, a drugi put one koji nijesu proprcionalni zahvaćeni tim povećanjem. Na primjer, tako je posljednje povećanje minimalnih penzija obuhvatilo samo određene kategorije, dok je veliki broj penzionera ostao bez ikakvog poboljšanja. Ova odluka je, prema udruženju, diskriminatorska i narušava principe pravednosti i međugeneracijske solidarnosti, čime se otvara prostor za visok nivo neizvjesnosti pred budućim generacijama penzionera, sada zaposlenih.

"Dok se u zemljama regiona i Evropskoj uniji aktivno i u kontinuitetu radi na reformi penzijskih sistema u funkciji poboljšanja njihovog životnog standarda, u Crnoj Gori se prečesto mijenjaju zakoni bez strateški osmišljenog pristupa, pri čemu se prethodno ne čuje mišljenje penzionera. Od 2004. godine do danas donijeto je na desetine izmjena Zakona o Fondu PIO, što je dovelo do nekonzistentnosti i problema u primjeni. Fond PIO nije transparentan u svom radu, a penzioneri, kao najbrojnija grupa građana, nijesu uključeni u proces donošenja odluka", navode članovi Udruženja.

U dopisu se posebno naglašava da trenutna metodologija obračuna usklađivanja penzija nije adekvatna, jer ne prati realnu inflaciju niti rast cijena osnovnih proizvoda. U Udruženju smatraju da je to dodatno urušilo kupovnu moć penzionera, koji su već pogođeni globalnim ekonomskim izazovima, pandemijom i lokalnim ekonomskim problemima.

U tom smislu, kao se ističe u dopisu, treba prestati sa obmanjivanjem javnosti Crne Gore i penzionera od strane zvaničnih institucija i pojedinaca da periodično usklađivanje znači povećanje stvarne vrijednosti penzija u pogledu stvarne kupovne moći za tako nominalno utvrđen iznos. Naprotiv, to je, kako piše, samo pokušaj da se na bazi određenih kriterijuma (stopa inflacije i porast zarada) interveniše u smislu dovođenja visine penzija na prethodno Zakonom utvrđen datum, što, ako se ima u vidu neadekvatna i zastarjela metodologija koju koristi Monstat nikada ne dešava (npr. vidjeti uzorak za utvrđivanje prosječne zarade i sl.), jer se prema sadašnjim kriterijuma u prosjeku na nivou godine gubi oko mjesec dana dok ne dođe do isplate.

"Udruženje penzionera predlaže formiranje stručne komisije koja bi radila na strateškoj reformi penzijskog sistema", navode u Udruženju.

Prema njihovom mišljenju, neophodno je hitno uvesti promjene koje će osigurati dostojanstven život za sve građane starije dobi.

Njihovi ključni zahtjevi odnose se na pravično usklađivanje penzija s inflacijom i rastom zarada; transparentnost rada Fonda PIO i Saveza penzionera; uključivanje penzionera u donošenje odluka kroz Socijalni savjet; prestanak diskriminatornog tretmana prema određenim grupama penzionera…Ugrožena prava

"Danas je u Crnoj Gori više od 100.000 penzionera pogođeno nepravdom u sistemu. Njihova prava i dostojanstvo svakodnevno se ugrožavaju, dok odgovorne institucije ne preduzimaju konkretne korake da riješe ovaj problem. Neprihvatljivo je da se penzije ne povećavaju na osnovu uplaćenih doprinosa, već da se sredstva prikupljena po tom osnovu nenamjenski troše", ističu iz Udruženja.

Oni upozoravaju da trenutni sistem ne samo da ugrožava životni standard penzionera, već i doprinosi lošim demografskim kretanjima i ekonomskom stagniranju države. Zbog toga apeluju na Vladu da odmah pokrene proces reformi i usvoji model koji će omogućiti finansijsku stabilnost penzijskog sistema.

"Ova situacija zahtijeva hitnu pažnju. Penzioneri su stub našeg društva i njihov doprinos ne smije biti zaboravljen. Hitna reforma je ključna ne samo za njih, već i za buduće generacije koje zaslužuju pravedniji sistem", zaključuju iz Udruženja.

Penzioneri su izrazili spremnost za saradnju s Ministarstvom socijalnog staranja, kao i s Vladom, kako bi se došlo do održivih rješenja. Naglasili su da se Crna Gora može ugledati na zemlje koje su uspješno reformisale svoje sisteme, čime su znatno poboljšale kvalitet života starijih građana.

Penzije skoro upola manje u odnosu na uplaćene doprinose

Penzioneri u Crnoj Gori, kako navode u Udruženju, suočavaju se s penzijama koje su čak 40 odsto niže u odnosu na uplaćene doprinose.

"Njihova sredstva se, kako navodi Udruženje, koriste za finansiranje socijalnih penzija, poput invalidskih, porodičnih i beneficiranih. Ovo stvara nesrazmjer između izdvojenih sredstava i stvarnih isplata, dodatno pogoršavajući finansijsku situaciju penzionera. Poseban problem predstavlja posljednje povećanje minimalnih penzija, koje je obuhvatilo samo dio penzionera. Na ovaj način, broj onih s minimalnom penzijom porastao je sa 17.000 na 70.000, dok je 53.000 penzionera ostalo bez ikakvih povećanja. Udruženje smatra da je preko 100.000 penzionera oštećeno ovom diskriminatornom odlukom", zaključuju.

Način određivanje minimalne penzije protivzakonit

Iz Udruženja naglašavaju da je čitava Evropa bila suočena s izazovima vezanim za povećanje starosne granice za odlazak u penziju.

"Mnoge zemlje regiona i razvijene evropske države donijele su nova zakonska rješenja koja će se primjenjivati u narednim godinama, s ciljem prilagođavanja savremenim demografskim i ekonomskim trendovima. Nasuprot tome, u Crnoj Gori se nastavlja praksa čestih i fragmentarnih izmjena Zakona o Fondu PIO, kojih je do sada bilo na desetine, ali s minimalnim poboljšanjima. Ovaj pristup učinio je početnu zakonsku verziju iz 2004. godine praktično neprimjenjivom, jer su brojne izmjene dovele do nekonzistentnosti i pravne nesigurnosti. Poseban problem predstavlja način određivanja minimalne penzije, kojim je obuhvaćena samo jedna grupa penzionera, što je izazvalo opravdane kritike zbog očigledne diskriminacije. Štaviše, zakonskim rješenjima je, paradoksalno, omogućeno kršenje samog zakona, jer je jednom od odredbi predviđeno da se za visinu penzija ne izdaju posebna rješenja, čime se dodatno narušava pravna uređenost i transparentnost sistema", poručuju iz Udruženje penzionera „Za život dostojan čovjeka“.

Usklađivanje penzija ne prati realne potrebe

Način usklađivanja penzija, kako navode iz Udruženje, kontinuirano je nepovoljan za penzionere.

"Usklađivanje često kasni, a inflacija i rast cijena tokom godine ostaju nepokriveni. Metodologija obračuna takođe nije pouzdana, jer ne uzima u obzir stvarnu potrošačku korpu penzionera, koja se većinom odnosi na hranu čije cijene brže rastu od opšte inflacije. Pri tome, posebno je diskutabilna metodologija za utvrđivanje prosječne zarade jer se, kada je u pitanju obuhvat preduzeća, zasniva na uzorku koji nije reprezentataivan", poručuju iz Udruženja.

Portal Analitika