ESA se počela pripremati za pad ERS-2 čak i prije završetka svoje primarne misije, izvodeći 66 paljenja motora u julu i avgustu 2011. Ti su manevri ‘‘potrošili preostalo gorivo satelita i smanjili njegovu prosječnu visinu sa 785 km na oko 573 km kako bi se uveliko smanjio rizik od sudara s drugim satelitima ili svemirskim otpadom te kako bi se osiguralo da orbita satelita propadne dovoljno brzo da ponovo uđe u Zemljinu atmosferu unutar sljedećih 15 godina - napisali su zvaničnici ESA-e.
ERS-2 je bila ‘‘najsofisticiranija svemirska letjelica za posmatranje Zemlje koju je ikada razvila i lansirala Evropa‘‘, piše u dokumentu. U trenutku polijetanja težio je 2.516 kilograma. Sada, bez goriva, teži oko 2.294 kilograma.
Premda se radi o prilično teškom objektu, Space naglašava da je ERS-2 daleko od neobičnog svemirskog otpada; objekti slične mase ponovo ulaze u Zemljinu atmosferu svako dvije sedmice, napisali su zvaničnici ESA-e.
Satelit će se raspasti kada padne na visinu od oko 80 km, a većina će nastalih fragmenata tada izgoreti u atmosferi.
Nemojte se previše brinuti za one koji se spuste na površinu - prema ESA-i, neće sadržati otrovne ili radioaktivne tvari. Takođe biste, piše izvor, morali biti jako nesrećni da vas jedan od komada udari.
„Godišnji rizik da čovjek bude pogođen svemirskim otpadom manji je od 1 u 100 milijardi“, napisali su zvaničnici ESA-e u FAQ-u. To je otprilike 65.000 puta manje od rizika da vas pogodi munja.
ESA će nas obavijestiti o dramatičnom povratku ERS-2 na Zemlju tokom sljedećih dana, piše Tportal.