Prema njegovim riječima, to što Vlada ovogodišnjim budžetom nije opredijelila finansije za Tuzi i Ulcinj pokazatelj je da se neko bavi nacionalizmom.
“Kao država koja teži EU, ne bismo smjeli da dajemo takav primjer, jer možemo platiti produženjem roka integracija. Očekivao sam mnogo više od nove vlasti. Bilo je puno obećanja. Došli su sa burom i galamom da će nešto napraviti”, istakao je Ujkaj, gostujući u emisiji Gradskog radija “Lice Podgorice”.
On je naglasio da je očekivano da traže pomoć Albanije i Kosova kad vide da ih diskriminiše Crna Gora, čiju su nezavisnost podržali prije 15 godina.
“Svi znamo da su 2006. godine Albanci dali apsolutnu podršku Crnoj Gori i to bismo opet uradili, da je pitanje”, naglasio je Ujkaj.
Fundinu i Kakaricku goru pripojiti Tuzima
Govoreći o saradnji sa Glavnim gradom, odbornik Albanske alternative je kritikovao rad komisije koja se bavi razgraničenjem i podjelom imovine između Podgorice i Tuzi.
“Kao da nema odgovora kada je riječ o pripajanju Fundine i Kakaricke gore Tuzima. Komisija je formirana u maju 2018. godine i prošlo je dovoljno vremena kako bi se odlučilo o razgraničavanju i podjeli. Ako se što prije ne dogovore, predlažem da se pozove Arbitražna komisija, koja će izvršiti podjelu, pošto je to u interesu obje opštine”, kazao je Ujkaj, dodajući da treba riješiti i pitanje granica Kuća Rakića, koje jednim dijelom pripadaju Podgorici, a drugim Tuzima.
Ujkaj je rekao i da rad gradske uprave ocjenjuje “donekle zadovoljavajućim”. Kritikovao je i benefite koje Glavni grad ima od preduzeća poput Deponije i Tržnice i pijace za koje tvrdi da jednim dijelom funkcionišu i u Tuzima.
“To su profitabilne kompanije koje bi trebalo da pripadaju Opštini Tuzi. Imali smo i slučaj sa Čistoćom, ali smo formirali svoje komunalno preduzeće”, kazao je Ujkaj.
Vlast mora podržati manjine
Odbornik Albanske alternative je ocijenio pretjeranim izjave regionalnih analitičara da je potpredsjednik Vlade Dritan Abazović etnički Albanac, a politički velikosrbin.
“Gospodina Abazovića znam lično i teško mi je povjerovati da je takav. Očekivao sam da će učiniti više, kao neko ko dolazi iz albanskog naroda, i da će podržati manjinske partije u pristupanju novoj vladi. Manjinama mora da se pruži ruka vlasti, što se u ovom slučaju nije desilo”, ukazao je Ujkaj.
On je dodao i da je, po nekim potezima, status Albanaca gori, što je, prema njegovim riječima, bio slučaj sa diskriminacijom opštine Tuzi prije dva mjeseca, prilikom donošenja epidemijskih mjera. Ujkaj je rekao i da se slučaj protiv predsjednika Opštine Tuzi Nika Đeljošaja još vodi.
“Direktno se priznalo da su mjere pretjerane za opštinu Tuzi i da će se korigovati za 72 sata. Zbog toga mi je nelogično da, ako Vlada priznaje grešku, procesuira predsjednika Đeljošaja, kao i ljude koji su demonstrirali zbog diskriminacije”, naveo je Ujkaj.
Na pitanje da li Albanska alternativa žali što nije dio vlasti vladajuće većine u Skupštini, Ujkaj ističe da jedino žali što ne mogu da doprinesu poboljšanju položaja Albanaca u Crnoj Gori kada je riječ o ekonomskoj politici.
Izjava o Srebrenici skandalozna
Odbornik Glavnog grada ocijenio je za Gradski radio skandaloznom izjavu o Srebrenici.
“Jedan ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava ne priznaje nešto što je međunarodno priznato. Svako mora, a najviše ministar, da razmisli o posljedicama izrečenog, jer to, naravno, može da ostavi trajne posljedice po čitavu državu. Težimo ka EU i nije nam cilj da to obustavimo”, poručio je Ujkaj.
On smatra i da Vlada nije napravila radikalan zaokret u odnosu na spoljnu politiku. Ujkaj je kazao i da je podržao dodjelu placa u Podgorici Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi za izgradnju objekta te vjerske zajednice.
Na pitanje da li će Albanska alternativa iduće godine učestvovati samostalno na lokalnim izborima u Podgorici, Ujkaj je rekao da će do toga teško doći.
“Ali uvijek postoji politička mogućnost za koaliciju ili drugu kombinatoriku”, zaključio je Ujkaj.