U intervjuu koji je, kao rijetko koji, odjeknuo Crnom Gorom, Boro Krivokapić podsjetio je na dio azbuke ozbiljnog novinarstva - činjenicu prije objavljivanja morate provjeriti kod tri izvora!!! To je jedini način da novinar sebe i čitaoce zaštiti od laži. I da, sljedstveno tome, zavrijedi povjerenje javnosti.
Rezigniranost jednog od posljednjih velikana jugoslovenskog novinarstva zbog blata u kojem se već dvije decenije valjaju mediji, na njemu najbitnijim scenama - beogradskoj i crnogorskoj - izazvana je stvaranjem onoga što, čini mi se, Slavenka Drakulić opisuje kao “kulturu laži”! Već sam nekoliko puta na novinarskim skupovima kazao, možda i u nekom uvodu napisao, ali vrijedi ponoviti - kult pouzdane, tačne informacije, ako ga je u Crnoj Gori ikada i bilo, bačen je pod noge, a medijskom scenom zagospodarila je laž, poluistina, jezik ulice, napadi ad hominem…
Glasila su postala batina za neistomišljenike, savršen način da uzmete obraz i(li) obesmislite život svakome ko vam stane na put ( a to je svako ko nije sa vama), efikasno sredstvo za ostvarenje poslovnih i političkih ciljeva vlasnika i njemu bliskih centara moći. Sve, samo ne ono što bi trebalo da budu - pouzdan informator građana, pošten kritičar rada javnih službi i funkcionera, neko ko vas obrazuje i, zašto ne, zabavlja.
Mogu zamisliti kako donkihotovski, kako utopijski, čak i za mnoge slušaoce Antene M, djeluju zahtjevi koje sam naveo. Koje, naravno, pred medije nijesam stavio ja, nego su ih, prije gotovo vijek, pred BBC stavili njegovi osnivači. Kažem, čak i za slušaoce Antene M - iako vam na ovim frekvencijama nudimo upravo taj bibisijevski model, primjereno našim skromnim mogućnostima - jer je jasno kakva smo ubjedljiva manjina, izuzetak koji potvrđuje pravilo da ovdje opstaju samo svrstani uz vlast ili pretendente na nju. Plus turbo komercijalni ubice moždanih ćelija, koji svoje usluge obavljaju za mizerne pare, pa zato traju i u uslovima surovog siromaštva, ili su uspjeli da sjajno zarade na prodaji svojih splačina, šireći se kao svaka zaraza kojoj se niko ne suprotstavlja.
Princip odgovornosti za javnu riječ umro je u prisustvu vlasti, kad je odlučila da dekriminalizuje klevetu.
Prije tri decenije iz prostorija NIN-a naglavačke bi izletio onaj ko napiše da je neko “navodno kriminalac” - podsjeća Boro Krivokapić. U Crnoj Gori, već godinama, svaki uspaljeni novinarski pronosak, vlastitu polupismenost kompenzira jakim riječima! A redakcije rado sakupljaju takve, uvijek spremne za pljuvanje u dalj. Bezobzirnost u blaćenju nametnuta je za mjeru novinarske hrabrosti i nezavisnosti! Istovremeno, samo podsjećanje na odgovornost za javnu riječ i potrebu da se barata činjenicama žigosana je kao udvoričko novinarstvo.
Konzilijum za medije i čitaoce: Ponekad mi se čini da je ovdje mnogo potrebniji konzilij psihijatara, nego samoregulatorno tijelo koje brine o poštovanju Kodeksa!? Konzilij koji bi imao posla i u publici! Da otkrije zašto je tako puno ljudi spremnih da progutaju notornu laž i da, čak, uživaju u tom trulom zalogaju?
Za kraj - malo razrađena teza koju sam načeo u jednom pitanju, mom gostu prošlog petka. Čini mi se da je šansa za bolje crnogorsko novinarstvo stradala kao kolateralna šteta, u pokušaju gurua druge familije da svoju medijsku dominaciju iskoristi za preotimanje politčke moći od prve!? Svjesno ili ne, veliki broj novinara koji su početkom 90-ih pokazali karakter i odbili da propagiraju rat i velikosrpstvo, dopustili su da postanu pioni ili tek skakači u partiji koju nekoliko tajkuna, s pomenutim guruom na čelu, vodi pod firmom borbe za demokratiju. Majstor prevare uspješno je maskirao svoje vlastohleplje i srebroljublje u misionarsko pregnuće za koje se valja žrtvovati, a kamoli da ne valja jeftino raditi.
Da zaključim, tako smo umjesto istinski slobodnog i profesionalnog novinarstva, kao kontrateže uvijek prisutnim provladinim medijima, dobili samo njihovo naličje - medije i novinare sluge onih koji pretenduju na vlast. Samo još drskije i još bučnije u iskazivanju svoje namjere da postanu mjera svih stvari, a pogotovo novinarske nezavisnosti i profesionalizma.
Darko Šuković
RADIO VEZA 29. oktobar