Svijet

Ukrajina neće pustiti ruski gas, evropska gasna kriza se produbljuje

Ukrajina neće otvoriti tranzitnu tačku Sohranivku preko koje se prenosi ruski gas prema Evropi sve dok ne bude imala potpunu kontrolu nad sistemom gasovoda, objavio je u četvrtak ukrajinski operator GTSOU.

Ukrajina neće pustiti ruski gas, evropska gasna kriza se produbljuje Foto: Unsplash
HinaIzvor

Operator je u utorak objavio da će zbog više sile odnosno zbog toga što proruski separatisti kradu gas od 11. maja obustaviti prenos gasa preko ulazne tačke Sohranivke preko koje se prenosi oko trećina gasa koji Rusija šalje Evropi preko Ukrajine.

Gasovod prelazi preko regije Lugansk, koja je dijelom pod kontrolom proruskih separatista od 2014. godine.

“Nećemo otvoriti. Do pune kontrole nad imovinom”, navodi se u saopštenju direktora GTSOU-a Sergija Makogona.

Dodao je da ruski Gazprom nije znao da su separatisti počeli krasti gas.

Makogon je rekao da Gazprom može i dalje isporučivati sav svoj gas namijenjen Evropi preko tranzitne tačke Sudže, koja je otvorena.

Gazprom nije bio dostupan za komentar.

Kompanija je ranije objavila da tehnološki nije moguće preusmjeriti sav gas preko Sudže, za što Kijev tvrdi da nije tačno.

Evropska gasna kriza se produbljuje nakon što je Rusija uvela sankcije

Pritisak da Evropa osigura alternativne gasne pravce pojačao se u četvrtak nakon što je Rusija uvela sankcije evropskim podružnicama ruskog naftnog diva Gazproma, a Ukrajina zatvorila tranzitnu rutu, što je dovelo do rasta cijena.

Rusija je u srijedu naveče najavila sankcije protiv 31 zapadne kompanije, uključujući Gazprom Germania nad kojom je njemačka vlada prošli mjesec preuzela upravu kako bi osigurala snabdijevanje gasom.

Sankcije su uvedene i poljskom suvlasniku gasovoda Yamal-Europe kojim ruski gas stiže u Evropu.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da su prekinuti svi kontakti s tim kompanijama koje neće moću sudjelovati u snabdijevanju ruskim gasom.

Većina sankcionisanih kompanija nalazi se u zemljama koje su uvele sankcije Rusiji kao odgovor na njenu invaziju na Ukrajinu i uglavnom se radi o članicama EU.

Njemačka, najveći ruski klijent u Evropi, saopštila je da Gazpromove podružnice ne primaju gas i da traže alternative.

To se odnosi na najveće njemačko skladište gasa u Rehdenu u Donjoj Saskoj kapaciteta četiri milijarde kubnih metara kojim upravlja Astoria, kao i na Wingas, trgovačko društvo koje snabdijeva industriju i lokalne potrebe.

No, dotok gasa iz Rusije u Njemačku nastavlja se kroz gasovod Sjeverni tok 1.

EU je prošle godine uvezla oko 155 milijardi kubnih metara gasa iz Rusije.

Nizozemska cijena gasa u čvoru TTF, koja se uzima kao referentna, porasla je u četvrtak ujutro oko 20 posto.

Portal Analitika