Društvo

MUP bez novca za osiguranje aviona, od Vlade tražili 200.000

Umjesto aviona, kolašinski vatrogasci dobili naprtnjače za gašenje požara

Godinama unazad avioni su osiguravani u Rusiji, a sada je potrebno naći nove adrese za to na Zapadu. Analize pokazuju da sredstva koja je MUP predvidio ove godine ponovo neće biti dovoljna da se zaključi ugovor, objašnjava Bešović za Analitiku

Ilustracija Foto: Foto: Ministarstvo odbrane Crne Gore
Ilustracija
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Danima su aktivni požari u više crnogorskih opština. Najkritičnije, bilo je u Kolašinu, gdje je vatrena stihija u toj Opštini gutala šume, seoske kuće, pašnjake... Vatrogasci, rame uz rame sa mještanima, brane sve što se može odbraniti.

Međutim, podrška iz vazduha, izostala je. Avioni MUP-a, kako je saopšteno neosigurani su, pa zbog administrativnih barijera ne mogu učestvovati u gašenju požara.

Direktor Direkorata za zaštitu i spašavanje u MUP-u, Miodrag Bešović, za Portal Analitika kaže da za osiguranje nije bilo novca i dodaje da je potrebno izdvojiti dodatna sredstva za tu namjenu.

„MUP budžetom za 2021. godinu nije imao dovoljno finansijskih sredstava da bi se pokrenuo postipak javne nabavke osiguranja vazduhoplova. U ovoj godini nakon što je usvojen budžet i plan javnih nabavki Uprava za katastar i državnu imovinu je pokrenula postupak nabavke osiguranja vazduhoplova, na iznos procijenjene vrijednosti 490.000 eura“, kazao je Bešović za Portal Analitika.

Miodrag Bešović; Foto: Portal Analitika 

Godinama unazad avioni su, kako ističe, osiguravani u Rusiji, a sada je potrebno naći nove adrese za to, na Zapadu, a novca, opet, nema dovoljno.

„Kako je u međuvremenu počeo rat u Ukrajini, a reosiguravajući su sa ruskog područja, našim osiguravajućim društvima je zabranjeno da do daljeg sarađuju sa njim. Pritom, reosiguravajući sa zapadnog tržišta znatno su skuplji, pa samim tim analize pokazuju da sredstva koja je MUP predvidio ove godine ponovo neće biti dovoljna da se zaključi ugovor”, objašnjava Bešović.

MUP više puta tražio sredstva od Spajićevog resora

Ministarstvo unutrašnjih poslova je, kako kaže naš sagovornik, još u oktobru 2021. dostavilo Vladi Crne Gore na razmatranje odgovarajuće akte sa procjenom stanja potreba i hitnim mjerama.

„Nakon usvajanja budžeta za 2021. i donošenja plana za centralizovane javne nabavke sredinom godine, na poziciji za osiguranje imovine, nije bilo dovoljno sredstava za osiguranje vazduhoplova”, kazao je Bešović.

Foto: Služba zaštite i spašavanja Kolašin

 MUP se, prema riječima Bešovića, više puta obraćao Ministarstvu finansija za obezbeđivanje sredstava. Zakonska regulativa, kako kaže, stala je na put osiguranju aviona.

“Sredstva su preusmjerena 27. decembra 2021. kako smo obaviješteni od strane Uprave za katastar i državnu imovinu. Takođe, naveli su i da se ne mogu sprovesti procedure javne nabavke zbog administrativnih i zakonskih propisa zbog ulaska u novu budžetsku godinu. Nakon usvajanja budžeta za 2022. obaveza Uprave za katastar i državnu imovinu je bila da donese plan centralizovanih javnih nabavki, pa je tender za osiguranje vazduhoplova pokrenut nakon sprovedenih procedura”, ističe Bešović.

Vlada nije odobrila sredstva za osiguranje

MUP se u prethodnom periodu, kako kaže Bešović, obraćao i Vladi Crne Gore. Obavijestili su ih o potrebi unapređenja stanja u Avio-helikopterskoj jedinici i o nabavci višenamjenskog helikoptera, gdje je naznačeno da je budžetom za 2022. neophodno obezbijediti 7,3 miliona eura, kako bi ova jedinica elementarno funkcionisala.

“Takođe u ovoj Informaciji smo istakli da osiguranje vazduhoplova ističe 1.12.2021. godine, te da je u što kraćem roku potrebno obezbijediti dodatna sredstva u iznosu od 200.000 eura, što se nije desilo”, pojašnjava Bešović.

Foto: Pobjeda

Odmah nakon izbijanja požara na teritoriji Opštine Kolašin, Bešovića je komandira službe zaštite i spašavanja, Željko Darmanović, obavijestio o situaciji na terenu. Nakon što su avioni MUP-a prizemljeni su iz administrativnih razloga, kolašinskim vatrogascima pritekla je u pomoć avijacija Vojske Crne Gore.

„U kontinuiranoj komunikaciji svakodnevno se vrši analiza stanja na terenu i shodno situaciji se donose odluke. Shodno zahtjevu opštine Kolašin uputili smo pomoć iz službe zaštite i spašavanja Glavnog grada i organizovali pružanje pomoći Vojske Crne Gore u vidu angažovanja dva helikoptera”, kaže Bešović.

Ističe da su kolašinskim vatrogascima poslali i traženu količinu naprtnjača, kako bi se lokalno stanovništvo moglo uključiti u gašenje požara.

„U kontinuiranoj komunikaciji sa ostalim službama zaštite i spašavanja i dobrovoljnim vatrogasnim društvima neprekidno smo vršili analizu stanja na terenu te utvrđujemo neophodnost slanja dodatnih snaga i sredstava za gašenje požara na području opštine Kolašin. Sve sprovedene aktivnosti dio su nadlaženosti Direktorata za zaštitu i spašavanja i obavljamo na ustaljen i adekvatan način u svim prilikama situacijama ove vrste”, zaključuje Bešović.

Portal Analitika