To je saopštila akademska vajarka Mina Đurović otvarajući izložbu u okviru decembarskih svečanosti povodom Dana opštine i dana oslobođenja Danilovgrada 9. decembra u Galeriji Umjetničke kolonije.
Postavku čine radovi: Ivane Babić, Danila Dala Brajovića, Dragoljuba Bata Brajovića, Anđele Burić, Anke Burić, Milijane Vujović, Slobodana Vukićevića, Rajka Grujića, Vladimira Đuranovića, Natalije Đuranović, Romana Đuranovića, Sonje Đuranović, Željka Đuričkovića, Mine Đurović, Luke Ikovića, Nade Iković, Biljane Keković, Ljiljane Kolundžić, Jovete Ljumovića, Ive Mandić, Senke Martinović, Sveta Martinovića, Milodarke Milatović, Božidara Pavićevića Zodijaka, Velibora Pavićevića, Jelene Pavićević, Majde Pavićević, Toma Pavićevića, Zvonka Pavličića, Lade Perović, Svetislava G.Popovića, Ivanke Vane Prelević, Ivane Radovanović, Svetozara Sveta Radovića i Gordane Trebješanin.
Đurović je podsjetila da Umjetnička kolonija postoji već 49 godina i da je svojim radom i prezentacijama nastojala da naglasi svoju važnost i valorizuje rad domaćih i inostranih umjetnika.
„Posebno mjesto u svijetu umjetnosti ova ustanova je zavrijedila zbog najpoznatijeg okupljanja vajara u državi, to jest čuvenog vajarskog simpozijuma. U minulom periodu svojim radom i požrtvovanošću izborila se za najveće priznanje, odnosno status međunarodne institucije. I pored važnih aktivnosti koje obavlja i priznanja koja dobija, ona je ostala najvjernija stvaraocima sa ovih prostora“, rekla je Đurović.
Dokaz tome je, kako je dodala, i ova izložba koja slavi više od dvije decenije postojanja pod simboličkim nazivom „Umjetnici zavičaju“.
„Ovaj događaj okuplja, podržava i promoviše umjetnike koje na najsuptilniji način veže zavičajno mjesto. Mi umjetnici gdje god živjeli i radili, uvijek se sa ljubavlju i nostalgijom vraćamo svom zavičaju i tako naš stvaralački opus, koji formom, slikom i grafikom predstavljamo, nastojimo da ga opišemo i doživimo više kao dug i zahvalnost prema rodnoj grudi. Samim tim zavičaj kroz djela umjetnika postaje iz godine u godinu bogatiji i ljepši“, kazala je Đurović.
Prema njenim riječima, ovo malo podneblje je izrodilo mnogo umjetnika koje kolonija sa ponosom okuplja svake godine na obali Zete.
„Na ovoj izložbi nema elemenata rivalstva, već se kod svih oslikava duh zajedništva i ljepota različitosti, kako po pravcu, tako i po stilu, čime se daje posebna draž i doprinos kulturi ove sredine i šire. Mnogi od tih umjetnika imaju potvrđenu međunarodnu reputaciju i sa njima se posebno ponosimo. Vjerujem da su na svojim počecima kao i sada, umjetnici u ljubavi prema zavičaju našli neiscrpnu inspiraciju“, rekla jeĐurović.
Dobrodošlicu prisutnima poželjela je direktorica Umjetničke kolonije Vesna Jovović i sugrađanima čestitala praznik sa željom da se i dalje njeguje lijepa tradicija likovnog života u ovom gradu.
„Sigurna sam da su snaga i ljepota odlike mladosti, a mladost srećna, jer je sposobna da vidi ljepotu“, istakla je Jovović.
Izložba će biti otvorena narednih 15 dana, radnim danima od 10 do 14 sati i od 16 do 19 sati.