Vlasti u Meksiku potvrdila su danas da je ukupno 17 djece umrlo zbog kontaminacije kesa za infuziju.
Ministarstvo zdravlja saopštilo je da su 16 žrtava prijevremeno rođene bebe, a jedna je imala 14 godina. On je rekao da su dvije bakterije, uključujući jednu otpornu na više ljekova, izazvale tragediju.
Istražitelji kažu da se bakterijska kontaminacija dogodila u fabrici u gradu Toluka koja je proizvodila mješavinu za infuziju i da je kompanija privremeno zatvorena i upotreba proizvoda zaustavljena.
Prve infekcije prijavljene su 22. novembra, a poslednja je identifikovana 3. decembra. Oko 20 drugih pacijenata je oboljelo od infekcije i liječeni su od nje.
Ministarstvo dodaje da ne očekuje nove smrtne slučajeve, i da su vlasti „otkrile druge moguće epidemije sličnih karakteristika u državi Meksiko, koje su pod istragom“.
Utvrđeno je da su se još tri smrtna slučaja dogodila u državi Mičoakan i jedna u sjeverno-centralnoj državi Gvanahuato. Vlasti su saopštile da su iste bakterije i iste kese za infuziju povezane u sve smrti.
Meksiko je dugo pogođen skandalima u vezi sa kontaminiranom medicinskom opremom.
Vlasti su 2023. uhapsile anesteziologa kojeg su okrivile za izbijanje meningitisa od kojeg je umrlo 35 pacijenata, a razboljelo se 79 osoba.
Doktor je očigledno nosio sopstveni morfijum iz jedne privatne bolnice u drugu, šireći gljivičnu infekciju koja je kontaminirala lijek na prvoj klinici, saopštile su vlasti.
Godine 2020. čak 14 ljudi je umrlo nakon što je bolnica koju vodi meksička državna naftna kompanija dala pacijentima na dijalizi lijek koji je bio kontaminiran bakterijama. U toj epidemiji oboljelo je više od 69 pacijenata.
Bivši predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador, često se žalio da kompanije za snabdijevanje ljekovima naplaćuju previše. On je pokušao da rekonstruiše čitav sistem nabavke ljekova, obećavajući da će Meksikancima obezbijediti zdravstvenu njegu koja je „bolja nego u Danskoj“.
Međutim, novi sistem skladišta kojima upravlja vlada je propao, opterećen hroničnom nestašicom zaliha i ljekova.