Otvarajući 52. sjednicu Vijeća za ljudska prava u Ženevi, Antonio Gutereš osvrnuo se na rat u Ukrajini.
"Ruska invazija na Ukrajinu pokrenula je najveće kršenje ljudskih prava danas", rekao je.
"Vraćamo se starom autoritarizmu"
Visoki komesar UN-a za ljudska prava Volker Turk kritikovao je povratak "starom autoritarizmu" i "destruktivnim ratnim agresijama, koji potiču iz prošlih vremena i imaju globalne posljedice, kao što se može ponovno konstatovati u Evropi s bezumnom ruskom invazijom na Ukrajinu".
Sjednica je započela minutom ćutanja za žrtve potresa u Turskoj i Siriji. Nikada Vijeće za ljudska prava nije zasijedalo tako dugo - gotovo šest nedjelja, što je znak njegove važnosti u trenutku kada se obilježava 75 godina Opšte deklaracije o ljudskim pravima.
No neke države koje nisu na glasu po poštovanju ljudskih prava smatraju da je to dokaz prevelikog miješanja UN-a u unutrašnja pitanja.
"Ljudska prava su rješenje za mnogobrojne probleme u svijetu"
Rat u Ukrajini, siromaštvo, rasizam... glavni sekretar UN-a stao je u obranu Opšte deklaracije koju se "napada sa svih strana" i kritikovao vlade koje je "podrivaju".
"Nazadovali smo", rekao je, pozivajući da se "da novi zamah" ljudskim pravima koja su rješenje za mnogobrojne probleme u svijetu, poput klimatske krize i zloporabe novih tehnologija.
Ratni zločini u Ukrajini
Gotovo 150 visokih zvaničnika, uključujući ministre vanjskih poslova Francuske, Irana i Kine, učestvuju na dijelu skupa na visokom nivou koji se održava do četvrtka. Američki ministar vanjskih poslova Entoni Blinken obratiće im se tokom dana putem video veze.
U četvrtak se u Ženevi očekuje i dolazak zamjenika ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Rjabkova. Ruska invazija na Ukrajinu biće u središtu rasprava, a na kraju sjednice predviđeno je glasanje o nastavku rada UN-ovih istraživača u Ukrajini koji će svoje prvo pisano izvješće predstaviti 20. marta pošto su u septembru utvrdili da se tamo događaju ratni zločini.