Povodom Međunarodnog dana žena, UNICEF je pozvao kreatore politika, prosvjetne radnike i lokalne zajednice da preduzmu snažnije mjere za okončanje dječjih brakova i osiguranje kvalitetnog obrazovanja za sve djevojčice.
"Svako dijete ima pravo da raste bezbjedno, da bude obrazovano i da slobodno bira svoju budućnost", poručuju iz UNICEF-a.
Dječji brakovi, kako navode iz UNICEF-a, predstavljaju ozbiljno kršenje prava djeteta.
Radi se, poručuju, o i ozbiljnom problemu koji nesrazmjerno pogađa djevojčice iz romske i egipćanske zajednice u Crnoj Gori. Prema nalazima Istraživanja višestrukih pokazatelja stanja prava žena i djece (MICS), koje su sproveli MONSTAT i UNICEF, iz 2018. godine, više od trećine romskih i egipćanskih djevojaka u dobi od 15 do 19 godina već je u braku ili živi s partnerom. Istraživanja vjerodostojno pokazuju da je obrazovanje jedan od najmoćnijih alata za sprečavanje dječjih brakova.
„Zadržavanje djevojčica u školama ključno je za okončanje dječjih brakova. Svakom dodatnom godinom obrazovanja značajno se smanjuje rizik od ranog braka, a djevojčicama se pruža budućnost koja donosi izbore i mogućnosti“, kazao je šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, Mikele Servadei.
Podaci to i potvrđuju: 59% Romkinja i Egipćanki s niskim obrazovanjem ili bez ikakvog formalnog obrazovanja udaje se prije 18. godine. Međutim, među onima koje završe srednju školu taj broj pada na 25%.
Kako bi se borio protiv dječjih brakova, UNICEF, kako su saopštili, jača sisteme podrške u zajednicama i školama. Uz pomoć UNICEF-a, razvijen je modul u okviru obrazovnog informacionog sistema koji pomaže da se identifikuju djeca koja su u riziku od napuštanja školovanja i koji omogućava hitnu reakciju nastavnika i uprave škole.
"Trenutno, UNICEF i EU podržavaju obuku prosvjetnih radnika u 11 opština s velikim brojem učenika iz romske i egipćanske zajednice kako bi efikasno koristili ovaj sistem.
Takođe, neophodno je proširiti ulogu romskih medijatora u obrazovanju. Nedavne izmjene zakonske regulative omogućiće angažman većeg broja romskih medijatora u osnovnom i predškolskom obrazovanju, čime će se osigurati bolja komunikacija između porodica i škola i smanjiti stopa napuštanja školovanja", poručuju iz UNICEF-a.
Okončanje dječjih brakova, kako navode, nalaže multisektorski pristup koji se bavi osnovnim uzrocima, među kojima je i siromaštvo djece. Proširenje mjera socijalne zaštite, podrške roditeljstvu i programa rada na terenu suštinski je važno za pružanje pomoći romskim i egipćanskim porodicama, kao i za smanjenje finansijskih pritisaka koji doprinose ranim brakovima.
"Neophodna je i jača pravna zaštita. Uprkos preporukama UN-a i naporima Ženskog kluba Skupštine Crne Gore, tek predstoji rad na podizanju minimalne zakonske dobi za sklapanje braka na 18 godina. Usklađivanje nacionalnih zakona s međunarodnim standardima u oblasti dječjih prava presudno je za zaštitu sve djece od ranih i prisilnih brakova", poručuju iz UNICEF-a.