Takozvani „istočnoafrički rascjep“ formiran je prije više od 20 miliona godina, ali postao je aktivan tokom posljednjih nekoliko decenija – pukotina se pojavila duž pustinja Etiopije 2005. godine i širi se brzinom od tri centimetra godišnje.
To je nastalo kao rezultat udaljavanja dvije tektonske ploče, ali tačan mehanizam još nije u potpunosti shvaćen. Studija koja je objavljena u junu pokazala je da rascjep pokreće masovno izbacivanje pregrijane stijene koja izlazi iz jezgra planete, piše Dejli mejl.
Još ne očekuje konačan rascjep, ali, kada se to desi, Somalija, polovina Etiopije, Kenija i Tanzanija formiraće novi kontinent.
"Ono što ne znamo jeste da li će se taj rascjep da nastavi da se širi sadašnjim tempom. Svakako, on (rascjep) bi na kraju otvorio okeanski basen, poput Crvenog mora, a potom bi to more preraslo u nešto mnogo veće, poput male verzije Atlantskog okeana. Ako nastavi da se odvaja ovim tempom, more, veličine Crvenog, moglo bi da se formira za oko 20 ili 30 miliona godina", smatra profesor na Univerzitetu Kalifornije u Santa Barbari Ken Mekdonald.
Pukotina od 90 centimetara, koja se pojavila 2005. godine, uveliko pokazuje znake novog mora u blizini Etiopije. Takođe, još jedna je prošla kroz Keniju 2018. godine nakon obilnih padavina, primoravajući ljude da napuste svoje domove i zatvore puteve.
Geolog Dejvid Adede vjeruje da je pukotina ispunjena vulkanskim pepelom, ali da su ga jake kiše odnijele i otkrile pukotinu. Lokalni stanovnici su prijavili da su osjetili kako se zemlja trese.
Prema stručnjacima, pukotina se proteže od Adenskog zaliva na sjeveru do Zimbabvea na jugu i predstavlja niz dubokih dolina, strmih litica i vulkana.
Geološko društvo sa sjedištem u Londonu smatra da je pukotina vjerovatno nastala zbog toplote koja teče iz astenosfere – toplijeg, slabijeg, gornjeg dijela Zemljinog omotača – između Kenije i Etiopije.
Čini se da je nova studija Instituta „Virginia Tech“ potvrdila tu spekulaciju, koristeći 3D simulacije te regije.
Kontinentalne pukotine nastaju kada se tektonske ploče udaljavaju jedna od druge, što zauzvrat povlači i rasteže Zemljinu koru. To onda rezultira deformacijama.
Naučna zajednica i dalje raspravlja o nedavnoj pukotini iz 2018. godine, jer neki vjeruju da pokazuje razdvajanje u realnom vremenu, dok drugi vjeruju da je takav napredak nemoguć.
Mještanin Eliud Njoroge Mbugua tvrdio je da je vidio pukotinu kako prolazi kroz njegovu kuću i da je prikupi samo neke od svojih stvari prije nego što mu se kuća srušila.
Oštećenja su primijećena i na autoputu u Keniji.