Društvo

Uskoro otvaranje deponije na Možuri

Izvor

Siniša Stanković, pomoćnik ministra za upravljanje otpadom i komunalni razvoj, izrazio je zadovoljstvo što su radovi uspješno privedeni kraju.

- Nakon nekoliko godina napornog rada, imamo mogućnost da najavimo da će za mjesec dana započeti rad na ovoj deponiji, što znači da će Bar i Ulcinj uskoro imati mogućnost odlaganja otpada u skladu sa direktivama i standardima EU. Sanitarna deponija predstavlja samo prvu fazu, jer treba da se izgradi i reciklažni centar, odnosno postrojenje za selektiranje i prethodnu obradu otpada. To će omogućiti preduzeću za upravljanje deponijom „Možura“ da ostvaruje prihode od prodaje sekundarnih sirovina, ali istovremeno i da ispuni zakonske obaveze da određeni procenat sekundarnih sirovina bude ponovo upotrijebljen ili stavljen u proces reciklaže  – kazao je Stanković.

Po njegovim riječima, cijena odlaganja otpada na deponiji još nije određena, ali se procjenjuje da će iznositi od 30 do 40 eura po toni otpada, odnosno četvoročlano domaćinstvo će biti u obavezi da plaća račune koji će za 2,5 do 3 eura biti veći od sadašnjih.

11moRadovi na izgradnji deponije su započeli u junu 2011. godine, a planom je predviđeno da se završe do kraja juna 2012. godine. Projektovani kapacitet deponije je 1.100.000 m3, a procijenjeni radni vijek oko 25 godina.

Predsjednik Opštine Bar Žarko Pavićević i potpredsjednik Opštine Ulcinj Selim Resulbegović istakli su zadovoljstvo zbog toga što će ovaj savremeni infrastrukturni objekat uskoro biti u funkciji.

- Ovaj projekat je izuzetan primjer međuopštinske saradnje Bara i Ulcinja. Otvaranjem regionalne deponije biće zatvorena crna ekološka tačka u Ulcinju, postojeća deponija Hije. Ovaj objekat je od velike važnosti ne samo za Bar i Ulcinj, nego cijelo crnogorsko primorje – kazao je Resulbegović.

- Izgradnja deponije koja zadovoljava sve evropske standarde doprinijeće da Bar, iako važi za jedan od najčistijih gradova u regionu, bude još čistiji i da naše komunalno preduzeće na jednostavniji i kvalitetniji način deponuje otpad. Raduje me što je ovako značajan projekat završen u okviru planiranog roka – kazao je Pavićević.

On je potvrdio da će čim deponija na Možuri bude u funkciji, započeti sanacija nekadašnjeg smetlišta Ćafe.

Predrag Bjelobrković, šef jedinice za implementaciju u JP „Regionalni vodovod“ objasnio je da je projekat finansiran iz dva zajma.

- Prvi je bio kredit Svjetske banke iz 2004. godine i odnosio se na opštine Kotor, Budva i Tivat, ali je dio sredstava preusmjeren i na ovaj projekat, a drugi je kredit EBRD-a iz 2010.  u iznosu od 4,5 miliona eura. Sama deponija je koštala 5,6 miliona eura, 350.000 eura je izdvojeno za nadzor, a 400.000 eura za opremu koja obuhvata i kompaktor, najvažniju mašinu za svakodnevne operacije na deponiji – zaključio je Bjelobrković ističući da je izuzetno zadovoljan kvalitetom radova.

11m1
Portal Analitika