Prorektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Veselin Mićanović rekao je da je eksterna matura dobro osmišljena, ali da je problematičan način realizacije, koji je doveo do pitanja preispitivanja daljih koraka, načina sprovođenja te vrste provjere znanja. Kazao je da eksterna matura ima svoju težinu, ali da ne moraju da je prihvataju kao validnu za upis na fakultete. Podsjetio je da je UCG ranije prihvatio eksternu maturu umjesto prijemnih ispita, te da prijemni ispiti sada postoje samo na nekoliko fakulteta. Kazao je da su i dalje mišljenja da prijemni treba da se uvede na fakultete, a da je na nekima dovoljna forma intervjua.
– Ako su nastavni profili, tamo se mogu uočiti predznaci da li je neko zainteresovan i da li posjeduje vidljive segmente koji nijesu preporučljivi za oblast obrazovanja, razvijene govorne sposobnosti – rekao je Mićanović.
Psihološkinja Zorica Minić kazala je da ne vidi da oni mogu da riješe ono što oni nijesu uspjeli, što se tiče utisaka, da svi imaju utiske o prepisivanju. Kaže da ne vidi da može prijemni da bude pravedniji i pouzdaniji nego što je matura. Dodala je da priča iz ugla procedura, oprema... Smatra da je matura pravednija, te je prokomentarisala da nijesu svi učenici ravnopravni prilikom dolaska na prijemne koji se organizuju na fakultetima, ni ukoliko se organizuju pripreme.
– Ne mogu da dođu učenici iz drugih gradova, nije im dostupno – rekla je ona.
Predsjednik Studentskog parlamenta Andrej Vukčević podsjetio je da se oni već duže zalažu da se vrati prijemni na fakultete, te bi se, prema njegovim riječima, taj način provjere znanja bolje odvijao. Kazao je da bi se testiranje odvijalo u kontrolisanim uslovima, da bi testovi teže dolazili do studenata, međusobno se ne poznaju, da je svaki fakultet poseban...
– Praksa pokazuje da u dobrom dijelu srednjih škola dolazi do crtanja ocjena – rekao je Vukčević.
Vršilac dužnosti direktora Ispitnog centra Miloš Trivić rekao je da je 758 nastavnika pratilo kako se u učionicama odvijaju testiranja iz maturskog ispita iz maternjeg jezika, gdje se kasnije ispostavilo da se prepisivalo. Po dva nastavnika su bila u učionicama u kojima je bilo po 15 đaka.
– Ako ne možete da vodite računa o 15 učenika, ne znam da li ste za taj posao. Znate li koliko je test administratora u formularu prijavilo nepravilnosti, zloupotreba? Niko nije prijavio bilo kakvu povredu. Hajdemo da probamo da promijenimo našu svijest o tome – rekao je Trivić.
Kazao je da se ne može staviti znak jednakosti između maturskog i prijemnog ispita, niti – ili. Rekao je da im maturski ispit pomaže da izmjere kako se sprovode nastavni planovi i programi, da je to mjera kvaliteta obrazovnog sistema. Komentarisao je i srednje ocjene iz pojedinih predmeta na maturskom i na kraju školske godine za sve maturante i rekao da je ona izuzetno niža. To je, prema njegovim riječima, pokazatelj da maturski služi kao mjera kvaliteta obrazovnog sistema, da ukazuje šta je problem i šta treba mijenjati.
Minić je rekla tokom diskusije da za 17 godina nijesu uspjeli da ostvare saradnju sa UCG, uprkos tome što je postojala inicijativa od Ispitnog centra.
– I zato mi je žao. Mislim da smo mogli da dođemo do pravednijeg, efikasnijeg i transparentnijeg sistema – rekla je ona.
Dodala je da je bilo saradnje da se ne bi dešavalo da se oni uklapaju u legislativu, pravilnike, nego bi sjeli zajedno i uredili mature, pa onda bi pravili legislative.
Prorektor Mićanović je odgovorio da ne vidi smetnju u tome da intenziviraju saradnju.
Dogovoreno je da će nastaviti zajedno da rješavaju izazove.
Predsjednik Studentskog parlamenta Andrej Vukčević rekao je da je nesporno da je zabilježen trend pada kvaliteta upisanih brucoša. Smatraju da je uvođenje prijemnih ispita nužno, da na UCG treba da bude privilegija da se studira i da se mora obavljati selekcija.
Pitanje uvođenja prijemnih ispita aktiviralo se nakon što je objelodanjeno da su maturanti prilikom polaganja testa iz maternjeg jezika prepisivali. Zbog toga su bili dobili nule, ali im je ministar prosvjete Miomir Vojinović nakon protesta, koji su organizovali sa roditeljima, obećao da će se testovi ponovo pregledati.
Smijenjeno je rukovodstvo Ispitnog centra, glavni ocjenjivač, formirana nova komisija za ocjenjivanje koja je bodovala ponovo testove. Đaci su dobili petice, četvorke, trojke... Pojedini nastavnici su tada apelovali na Univerzitet da ne dozvoli tim budućim brucošima da se upišu, jer će imati prolaz zahvaljujući ponovo bodovanim testovima i zauzeće mjesta onima koji su pošteno došli do ocjena.
Univerzitet je na to odgovorio da ne mogu to da učine, jer moraju da poštuju sve ocjene koje je verifikovalo Ministarstvo prosvjete, kojim rukovodi ministar Vojinović. Ovaj slučaj završio je u Specijalnom državnom tužilaštvu, a beransko tužilaštvo, s druge strane, istražuje kako su nedavno procurili testovi iz matematike, odnosno ko je gotova rješenja poslao đacima, prije nego što je test i počeo.
Otkriveno je tada da je test procurio, polaganje je odloženo, a slučaj prijavljen nadležnima. Prvo se ovim predmetom bavilo rožajsko tužilaštvo dva mjeseca, pa ga je proslijedilo beranskom. Zamjenik direktora Ispitnog centra Gojko Jelovac rekao je da se taj slučaj može završiti za 24 sata, te da se boji da su utvrdili kako je procurio test, ali da ćute.