Društvo

Reagovanje Međunarodnog komiteta za očuvanje i razvoj Fakulteta za crnogorski jezik i književnost

Vahtel: Napad na FCJK je napad građanske i ljudske slobode i prava

Akademik Endru Baruh Vahtel, univerzitetski profesor i član Američke akademije nauka i umjetnosti reagovao je povodom napada na FCJK reagovao, u ime Međunarodnoga komiteta za zaštitu i unapređenje rada Fakulteta za crnogorski jezik i književnost, čiji je predsjednik.

Vahtel: Napad na FCJK je napad građanske i ljudske slobode i prava Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Reagovanje prenosimo integralno: 

„Crnogorska društvena stvarnost takva je da sam pripremljeni novogodišnji pozdrav kolegama s Fakulteta za crnogorski jezik i književnost i njihovim studentima morao preurediti zbog urgentnijih tema s kojima se kolege s Cetinja suočavaju. 

Naime, ja i moje kolege iz Međunarodnoga komiteta za zaštitu i unapređenje rada FCJK juče smo imali priliku čuti izjavu predstavnika crnogorske vlasti kojom se priziva obustava finansiranja i potpuna administrativna blokada rada cetinjskog Fakulteta. 

Kao autor izjave date jednom crnogorskom elektronskom mediju potpisan je izvjesni Budimir Aleksić. Nas iz međunarodnog naučnog svijeta zaprepastila je retorika spomenutog gospodina i upuštanje u problematiku života akademske ustanove koju, očigledno je, ne poznaje. 

Da ne budem pogrešno shvaćen, ali istina je pa to i ističem, Međunarodni komitet za zaštitu i unapređenje rada FCJK čine, do posljednjeg, ljudi potvrđeni u svojim naučnim disciplinama, te se s punim autoritetom stavljamo u ulogu arbitra da izjava toga gospodina kako je FCJK „antinaučna ustanova“ ni kod jednoga ozbiljnog naučnika ne može biti prihvaćena. 

Naučna ostvarenja kolega s Cetinja nalaze se u vodećim bibliotekama evropskih i ostalih univerziteta, predstavljaju se na raznim simpozijumima od Poljske do Amerike, njihove se knjige prevode i citiraju u inostranstvu, njihovi stručnjaci angažuju i na prvorazrednim projektima današnje slavistike, samo da spomenem Enciklopediju slovenskih jezika i lingvistike koju uređuje ugledni lingvista akademik Mark L. Grinberg. 

Izjava povodom koje se obraćam crnogorskim kolegama i javnostijedna je od onih situacija kad ljudima koji ne poznaju akademska pravila a politika im je dala da o njima sude morate objašnjaviti koliko su u zabludi. Nekako bi se apsurdnost te situacije dala prevazići da iza javnog omalovažavanja rada vodeće ustanove montenegristike ne stoji namjera političke sile da se obračuna s crnogorskim jezikom i kulturom. 

Ne samo da se ta namjera prema sudbini FCJK nazire, nego je ona u spomenutoj izjavi vrlo jasno artikulisana: „apsolutno je besmisleno da postoji!“. Dakle, u XXI vijeku, pred domaćom i svjetskom javnošću, pred dostignućima i težnjom savremenoga svijeta da se tehnološki, naučno i kulturno povezujemo, jedan predstavnik crnogorske parlamentarne vlasti upozorava kolege iz crnogorske Vlade da FCJK ne smije postojati. 

U zemljama u kojima sam radio, kao i u zemljama odakle su članovi ovoga Komiteta ovakve bi se izjave izolovale kao primjer napada na građanske i ljudske slobode i prava, kao anticivilizacijsko djelovanje! 

Međunarodni komitet za zaštitu i unapređenje rada FCJK, ja lično kao predśednik Komiteta, i svi mi pojedinačno u zemljama i na matičnim nam univerzitetima stručno i naučno stojimo iza kredibiliteta FCJK i njihovih postignuća na polju nauke i kulture. 

Ovaj najnoviji vid obračuna politike i političke sile s naukom i kulturom u Crnoj Gori samo nas dodatno motiviše da stanemo uz kolege s cetinjskog Fakulteta kako bi napredovao njihov rad a crnogorska nauka i kultura i dalje imali dostojnog predstavnika u slavistici i filološkoj nauci uopšte. 

Najzad, korijeni su Fakulteta za crnogorski jezik i književnost Cetinje duboki, a protivteža onemogućavanju rada od strane aktuelne opšte i prosvjetne politike jesu veliki rezultati FCJK i njihova koncepcija otvorenosti prema inostranim istraživačima i ustanovama. 

Pozdravljam vas s nadom da će 2022. biti bolja za sve crnogorsko društvo! 

Portal Analitika