Skupština Prijestonice na današnjoj sjednici usvojila je zaključke povodom tragedije koja se dogodila na Cetinju, a koje su predložili odbornički klubovi partija koje participiraju u lokalnom parlamentu.
"Nakon inicijative gradonačelnika Prijestonice Cetinje za sazivanje hitne sjednice Skupštine povodom tragedije koja se dogodila 1. januara na Cetinju, 6. januara održan je kolagijum kojem su prisustvovali šefovi klubova odbornika „SDP i građani“, Stare garde LSCG, Građanskog pokreta URA, DPS-a i nezavisni odbornici. Kolegijumu nijesu prisustvovali predstavnici „Demokratske Crne Gore“ i nezavisnog kluba odbornika „Za evropsku Prijestonicu“.Na održanom kolegijumu utvrđen je novi prijedlog zaključaka na koji su dali saglasnost svi prisutni, a naknadno i nezavisni klub odbornika „Za evropsku Prijestonicu“. Demokratska Crna Gora nije se izjašnjavala na predložene zaključke", saopšteno je kiz Prijestonice.
Kako dodaju, na drugom kolegijumu koji je održan neposredno prije sjednice Skupštine dogovoreno je da na sjednici ne bude proceduralnih pitanja, niti diskusija od strane odbornika i predstavnika lokalne uprave.
"Uzimajuću u obzir da se Cetinje po drugi put, u periodu od nepune dvije i po godine, suočilo sa nezapamćenom tragedijom, ali i da smo svjedoci ponovnog, najblaže rečeno, neadekvatnog postupanja policije i cijelog bezbjednosnog sektora,Skupština Prijestonice Cetinje donijela je zaključke:
1. Skupština Prijestonice Cetinje zahtijeva, bez odlaganja, podnošenje ostavki ili smjene kompletnog rukovodstva bezbjednosnog sektora (koordinator Biroa za operativnu koordinaciju organa obavještajno bezbjednosnog sektora, ministar unutrašnjih poslova, direktor Uprave policije) kao čin preuzimanja objektivne i profesionalne odgovornosti, u cilju potvrde postojanja institucionalne spremnosti i volje da se pristupi ozbiljnim i suštinskim reformama u bezbjednosnom sektoru.
2. Skupština Prijestonice Cetinje zahtijeva od nadležnih državnih institucija sprovođenje nezavisne međunarodne istrage i forenziku (rekonstrukciju događaja) sa ciljem utvrđivanja personalne odgovornosti i konkretnih propusta u radu bezbjednosnog sektora. Rok za sprovođenje - 90 dana od dana donošenja zaključaka.
3. Skupština Prijestonice Cetinje traži od Ministarstva pravde, Ministartva unutrašnjih poslova i drugih državnih institucija jasno utvrđivanje, taksativno navođenje i dostavljanje izvještaja o (ne)preduzetim radnjama, (ne)podnešenim prijedlozima zakonskih rješenja, podzakonskih akata, odlukai mjera iz oblasti za koju je nadležan bezbjedonosni sektor države u periodu od 12.08.2022 godine do 01.01.2025 godine. Rok za sprovođenje - 30 dana od dana donošenja zaključaka.
4. Skupština Prijestonice Cetinje zahtijeva od Uprave policije i nadležnih državnih institucija iz sektora bezbjednosti, bez odlaganja, izradu procjene trenutne bezbjednosne situacije u Prijestonici Cetinje koja će, između ostalog, sadržati informaciju o tome da li se građanima Prijestonice garantuje bezbjednost.
5. Skupština Prijestonice Cetinje traži dostavljanje izvještaja o tome da li su porodice žrtava tragedije u naselju Medovina od strane Ministarstva unutrašnjih poslova i bezbjednosnih službi dobile odgovarajući tretman i da li su inicijative koje su pokrenute sa njihove strane dobile odgovore u zvaničnoj formi (prevashodno se odnosi na Markov i Mašanov zakon). Koliko je osoba u periodu od dvije i po godine (12.08.2022. godine do 01.01.2025. godine) odgovaralo za propuste, ako ih je bilo, i koliko smjena, ostavki ili disciplinskih postupaka se desilo kao jedan od odgovora ljudske, moralne, objektivne, subjektivne ili neke druge odgovornosti? Rok za sprovođenje - 30 dana od dana donošenja zaključaka.
6. Skupština Prijestonice Cetinje, uzimajući u obzir tragična iskustva i složenost ukupnog bezbjednosnog miljea i situacije u Prijestonici Cetinje zahtijeva da se, bez odlaganja, pokrene postupak da OB Cetinje preraste u Centar bezbjednosti Cetinje kroz nužno i neodložno potrebno jačanje kadrovskih i tehničkih kapaciteta. Rok za sprovođenje - 90 dana od dana donošenja zaključaka.
7. Iz istih razloga, Skupština Prijestonica Cetinje traži od strane Ministarstva unutrašnjih poslova pozicioniranje u Prijestonici Cetinje regionalnog centra, stacionara, baze ili sjedište odgovarajućeg specijalnog policijskog odjeljenja (povezivanje južne i srednje regije). Rok za sprovođenje - 90 dana od dana donošenja zaključaka.
8. Skupština Prijestonice Cetinje, u što kraćem roku, zahtijeva obezbjeđivanje adekvatnog broja policijskih službenika na teritoriji Prijestonice Cetinje i uvođenje kvartovskih policajaca/policajaca u zajednici (sa posebnom pažnjom na obrazovne i zdravstvene istitucije) uzimajući u obzir bezbjednosnu situaciju, u skladu sa standardima i praksom Evropske unije.
9. Skupština Prijestonice Cetinje zahtijeva da Ministarstvo unutrašnjih poslova u saradnji sa Prijestonicom Cetinje, na teritoriji cijelog grada, uspostavi savremeni sistem video nadzora. Rok za sprovođenje - 180 dana od dana donošenja zaključaka.
Za zaključke je glasalo 27 od 30 odbornika.
Sjednica je počela minutom ćutanja.