Kultura

U Kuslevovoj kući održano veče u čast reliktne vrste četinara

Vapaj munike ujedinio ekologe i umjetnike

U režiji Crnogorskog društva ekologa zaživio je projekat koji je ujedinio ekologe, umjetnike i aktiviste i to u čast reliktne vrste četinara - munike.

Vapaj munike ujedinio ekologe i umjetnike Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

U dvorištu Kuslevove kuće posjetioci su sinoć imali priliku da uživaju u dokumentarnom, edukativnim, likovnom ali i muzičkom sadržaju posvećenom veličanstvenosti, stradanjima i regeneraciji te vrste.

U dokumentarnom filmu Crnogorskog društva ekologa objašnjeno je da munika zapravo znači "ona koja živi u blizini gromova".

Naime, njena mirišljava smola tako je lako zapaljiva da se jednom pokrenut požar u šumama munike ne prekida dok ne izgori sve što dodirne.

U dokumentarcu je ukazano na to da je čovjek u Crnoj Gori uspio da izazove vatru koja je gorjela od Danilovgrada do Nikšića i zbrisala 80 odsto najveće šume munike čiji se ostaci i dalje nalaze na planini Prekornici, kao i da su velike vatre gorjele i u šumama u Kučima, na Orjenu i drugim mjestima.

Posjetioci su prilikom prikazivanja dokumentarca mogli da saznaju da je tkivo munike takvo da njeno stablo stoji uspravno i desetinama godina nakon smrti, te da vremenom postaje srebrno - skoro potpuno bijelo i glatko.

''Pa u ovim predjelima svjedočimo pravim spomenicima razaranja jednog od najvrednijih naših šumskih staništa ali i čudesnom procesu njenog obnavljanja jer je munika jedna od najupornijih drvenastih vrsta'' objašnjeno je u dokumentarcu CDE.

Uprkos čudesnoj moći regeneracije, neke šume munike ipak neće moći da se obnove.

- Dok korijen mladih stabla poraste zemljište će erodirati sa već pustih stijena pa stabla neće imati za šta da se uhvate - objašnjavaju iz CDE.

Vođeni ovom tragedijom, oni su procijenili da je jedino umjetničkim jezikom moguće dočarati egzistenciju ove vrste.

Zato su posjetioci pored dokumentarnog filma uživali fotografijama, likovnim prikazima ali i zvuku harfe u čast munike.

Održavanju izložbe prethodio je višemjesečni projekat prikupljanja dendrohronološke građe. Upravo je munika zahvalna za ovu vrstu istraživanja, u kojem se putem posebnog alata vadi djelić srži koji pomaže stručnjacima ekolozima da rekonstruišu klimatske prilike podneblja na kojem raste ova vrsta.

Ovo istraživanje je značajno jer je u godovima munike zapisana faktički istorija, ne samo ove biljne vrste, već i naših planina.

Ko je kreativan, ekološki je osviješćen

U toku ove večeri predstavljen je i projekat mentalne ekologije autorke Milene Živković.

Ona je za Pobjedu kazala da je ideja mentalne ekologije angažovanje pojedinaca koji bi kontinuiranim akcijama trebalo da doprinesu ekološkoj svijesti.

U sklopu sinoćnje manifestacije Živković je moderirala vježbu "crtanja muzike" koja je inspirisana sinestezijom.

''Vježba podrazumijeva preplitanje i sjedinjavanje čula, a njena suština je artikulacija kreativnosti koja je primjenjiva u svakodnevnom životu, te doprinos podizanju svijesti u svojoj oblasti, na primjer ekologiji'', objasnila je Živković za Pobjedu.

Ona je poručila da je čovjek koji razvija svoju kreativnost istovremeno ekološki osviješćen.

Portal Analitika