Svijet

"Svaka trgovina vjerom je grijeh"

Vatikan upozorio vjernike: Nemojte onlajn kupovati relikvije novog sveca milenijalca

Sa predstojećom kanonizacijom svog prvog sveca milenijalca (generacija rođenih između 1981. i 1996), Rimokatolička crkva se obratila policiji u Italiji da istraži onlajn prodaju navodnih relikvija/moštiju Karla Akutisa, koji već privlači stotine hiljada hodočasnika u crkvu u kojoj njegovo tijelo počiva.

Vatikan upozorio vjernike: Nemojte onlajn kupovati relikvije novog sveca milenijalca Foto: AP Photo/Alessandra Tarantino
Portal AnalitikaIzvor

Od ranih dana vjere, mnogi katolici su se molili za zastupništvo nad moštima svetaca – obično malim djelovima njihovog tijela ili odjeće, iza čije autentičnosti stoje crkvene vlasti i koji se čuvaju u crkvama. Ali njihova prodaja je strogo zabranjena, ističe Asošijejted Pres (AP).

„To nije samo odvratno, već je i grijeh“, rekao je sveštenik Enco Fortunato, koji vodi Vatikanski odbor za Svjetski dan djeteta i koji ima mali dio Akutisove kose u kapeli pored svoje kancelarije, kraj kojih se mole mladi koji posjećuju kapelu.

„Svaka trgovina vjerom je grijeh“, ističe on.

Anonimni prodavac je stavio na onlajn aukciju neke navodno potvrđene pramenove Akutisove kose za više od 2.000 eura, prema Asiškoj biskupiji, prije nego što su uklonjeni iz ponude.

Prošlog mjeseca biskup Domeniko Sorentino je zatražio od vlasti da zaplijene te predmete i dodao da bi prodaja, ako je lažna, predstavljala „veliki prekršaj vjerskog uvjerenja“.

Ko je bio Karlo Akutis?

Karlo Akutis je umro od leukemije 2006. godine, kada je imao samo 15 godina, ali je već imao veoma razvijen duhovni život. Upoznat sa tehnologijom, napravio je onlajn izložbu o evharistijskim čudima kroz vjekove.

On će zvanično biti proglašen za sveca na misi ispred vatikanske bazilike Svetog Petra 27. aprila. 

Papa će ga proglasiti svetim: Katolici obilaze tijelo tinejdžera preminulog 2006. godine.
0
Papa će ga proglasiti svetim: Katolici obilaze tijelo…
13.04.2025 18:04

Tokom protekle godine, oko milion hodočasnika stiglo je u centralni italijanski grad Asizi, gde njegovo tijelo — u patikama, farmerkama i dukserici — leži u hramu posvećenom najvećem svetitelju koji je vezan za ovaj grad – Franji Asiškom.

Akutisovo tijelo je ekshumirano tokom više od decenije dugog procesa kanonizacije i tretirano kako bi se moglo sačuvati za javno prikazivanje, uključujući uklanjanje određenih organa, opisuje AP.

Njegovo lice, koje izgleda kao da spava, rekonstruisano je silikonskom maskom, rekao je Sorentino.

Akutisovo srce je sačuvano u posvećenom oltaru u drugoj crkvi u Asiziju; biće odnijeto u Rim na misu za kanonizaciju.

Kako se „rukuje“ moštima?

Postoje različite „klase“ relikvija, piše AP.

Najvažniji su glavni djelovi tijela, kao što je srce. Sorentino je dao Akutisov perikard – membranu koja zatvara srce – Konferenciji katoličkih biskupa SAD 2022. godine.

Episkop zadužen za svetiteljevo tijelo radi sa zahtjevima drugih episkopa širom svijeta na tome da se daju ili pozajmljuju mošti — uvijek besplatno — da se izlažu za poštovanje u parohijama i drugim crkvama, navodi AP.

„Mi ovo dajemo zajednicama, parohijama, sveštenicima koji koriste mošti za poklonjenje u svojoj parohiji. To nije nešto magično. To nije nešto što funkcioniše automatski, djeluje kroz vjeru“, rekao je Sorentino.

Praksa sakupljanja moštiju datira od najranijih dana crkve, kada su mnogi vjerni hrišćani stradali kao mučenici u vjerskim progonima. Svjedoci ubistava bi skupljali djelove tijela ili odjeće da bi obilježili njihovu žrtvu i da bi se molili za zastupništvo svetaca, rekao je Fortunato.

U Akutisovom slučaju, prvo čudo u njegovom procesu kanonizacije bilo je iscjeljenje dječaka u Brazilu nakon molitve koja je prizivala njegovo zastupništvo uz prisustvo relikvije, dodao je on.

Za sveštenstvo i hodočasnike koji su ove nedjelje posjetili Akutisovo svetilište u Asiziju, mošti zauzimaju drugo mjesto u odnosu na jačinu vjere i moć molitvom svetiteljima.

„Nikada ne bih kupila relikviju. Mislim da je aspekt posredovanja veoma kul, ali ne mislim da bih ikada željela da posjedujem relikviju. To mi djeluje pomalo čudno“, rekla je za AP Amelija Simon, 18-godišnjakinja iz Čikaga koja studira u Rimu i zahvaljuje Akutisu za pomoć pri ostvarenju njene molitve.

Biskup Lari Kulik je dodao da su relikvije „veoma pobožne i veoma svečane za katolike“.

„I ne samo da su inspirativne za nas, već su zaista (…) prilike da nam pomognu da se molimo. I zato je žalosno da se tako nešto desi, jer je to zaista zloupotreba moštiju i nepoštovanje njega i sjećanja na njega“, dodao je on.

Kanonizacija i oprečna mišljenja

Neuobičajena privrženost i pažnja koju je Akutisov proces kanonizacije generisao već su naišli na određeni skepticizam.

U stotinama komentara na društvenim mrežama na nedavni članak AP-a o ovom fenomenu, neki su njegovu kanonizaciju nazvali marketinškim trikom crkve kako bi privukli više mladih ljudi.

Mnogi drugi — i oni koji su hodočastili u Asizi — pohvalili su Akutisa zbog njegove predanosti vjeri i bili srećni što je postao uzor članovima svoje generacije.

„Radost mi je što sam vidjela tijelo Karla Akutisa, a posebno što sam tražila njegovo zastupništvo za preobražaj i obraćenje mnogih mladih“, rekla je Huana de Dios Euseda, monahinja misionarka iz Hondurasa.

Portal Analitika