Iako i u vezi sa Higsovim bozonom ima pregršt posla za naučnike, u CERN-u su zabrinuti da će senzacionalno otkriće „Božje čestice“ stvoriti sliku u javnosti i među finansijerima da je njihov posao završen, piše londonski Dejli telegraf.
Ulaganje u ovaj supersudarač, koji je dosad koštao 8,3 milijarde eura, trebalo bi da udesetostruči snagu zraka čestica koji se sudaraju u više od 27 kilometara tunela Evropske organizacije za nuklearnu fiziku – CERN, ispod Ženeve. To bi, nadaju se u CERN-u, trebalo da omogući stvaranje i detektovanje tamne materije u LHC-u.
Veliki hadronski sudarač radi tako što sudara protone, čestice koje se nalazi u srži svih atoma, i tako proizvodi temperature veće od četiri triliona stepena Celzijusa - 250.000 puta veće od centra našeg Sunca. Specijalni detektori zatim identifikuju ostatke nastale ovakvim sudarima.
Podsjećamo, za Higsov bozon se smatra da daje masu svim drugim česticama. U slučaju da čovječanstvo jednog dana nauči da ga „ukloni“, otvorila bi se mogućnost putovanja brzinom svjetlosti i proizvodnje neograničene količine energije.
S druge strane, tamna materija čini čak 84 sve materije – univerzuma – i bukvalno je svuda oko nas. Ipak, još je niko nije detektovao, jer niti emituje, niti reflektuje svjetlost.