Pogledajte šta smo izdvojili:
- Lansiranje rovera „Kjuriositi“ na Mars

Misija "Kjuriositija", u prevodu "radoznalost", košta 2,5 milijarde dolara a sonda je do sada najsofisticiranija koja je pošla put Marsa. Ona nosi visokorazvijenu opremu za analizu stijena i zemljišta Marsa. Sonda ima 900 kilograma i veličine je malog terenskog automobila.
Taj sofisticiorani robot mogao bi dati podatke je li na Marsu ikada bilo života i je li život moguć, odnosno, parafrazirajući slavnu rečenicu iz filma Kasablanca: "Od svih gradova u svijetu "zašto bi život bio moguć jedino na planeti Zemlji".
2. Otkriće Higsovog bozona

Slavni astrofizičar Stiven Hoking svojevremeno se kladio s fizičarom Gordonom Kejnom s Univerziteta Mičigen, da Higsova čestica neće biti pronađena.
- Izgleda da sam izgubio 100 dolara – prokomentarisao je Hoking u julu.
Britanski fizičar Piter Higs (83) je 1964. došao na genijalnu zamisao o postojanju teorijske čestice čiji su trag, nakon dugog istraživanja, vjerovatno otkrili fizičari CERN-a. Nova čestica je konzistentna s očekivanjima postojanja Higsovog bozona, ali naučnici ne mogu još sa stopostotnom sigurnošću da potvrde da se zaista radi o dugo očekivanoj „Božjoj čestici“.
3. Skok
Feliksa BaumgartenaBaumgarten je skočio sa visine od 39 km iznad površine Zemlje, nakon što se više od dva sata peo prema svemiru, te pritom postavio tri svjetska rekorda - probio zvučni zid u slobodnom padu, ostvario najviši let balonom i najviši skok padobranom.Njegov je skok gledalo više od osam miliona ljudi.

- Mislio sam na svoju porodicu, prijatelje, sve te ljude tamo dolje, i ne želite da vas oni vide kako umirete. Samo sam mislio "molim te Bože, nemoj me iznevjeriti", izjavio je austrijski padobranac Feliks Baumgartner.
Istorijski skok Feliksa sa 39 kilometara visine, donio je Red Bullu prihod od reklama od šest milijardi eura.
4. Olimpijske igre – London
Svečanom ceremonijom, uz poplavu svijetlećih efekata, dobre muzike i performansa,12.avgusta otvorene su 30. Olimpijske igre u Londonu. Najdragocjenija uspomena je prva crnogorska medalja koju su nam donijele zlatne lavice!
Crnogorske rukometašice su osvojile srebro na OI u Londonu, izgubivši zlato od Norvežanki, kojima su se revanširale ove godine na Evropskom prvenstvu, skinuvši ih sa trona.
Samo otvaranje Igara u Londonu putem televizije gledalo je skoro 900 miliona ljudi.
Od sportista koji su najviše pažnje privukli je svakako neuhvatljivi Jusein Bolt. Ono što je Felps u bazenu, to je Jusein Bolt na stazi. Samo je malo brži. Malo više. Fantastični Jamajčanin je u Londonu postavio novi olimpijski rekord u trci na 100 metara, drugo zlato osvojio je u nadmetanju na dvostruko dužoj distanci, a sjajan nastup na ovim Igrama okončao je učešćem u štafeti 4 x 100 koja je postavila novi svjetski rekord i prva prešla tu distancu za manje od 37 sekundi.
5. Iščekivanje smaka svijeta

Romantično je bilo i u Hong Kongu gdje je 21. decembar u dijelu javnosti shvaćen kao početak nove ere. Tu simboliku iskoristili su brojni parovi koji su se vjenčali baš uoči smaka svijeta, obilježavajući nov početak bračnim zavjetima.
Možda djeluje da „Zvjezdani ratovi“ i Maje nemaju mnogo toga zajedničkog, ali varate se. Ako ništa drugo, baš u predjelima na kojima se razvijala majanska civilizacija Džordž Lukas je snimio djelove svog čuvenog filmskog serijala. Osim toga, ulice ukrajinske prijestonice Kijeva posljednjih dana preplavili su junaci „Zvjezdanih ratova“ pa su brojni turisti iskoristili priliku da baš sa njima dočekaju sudnji dan.
6. Reizbor američkog predsjednika

Obama je poslije izbora posjetio svoj štab, željeći da se zahvali svima koji su vodili kampanju, a pri kraju petominutnog obraćanja prisutnima u jednoj trenutku su mu krenule suze, i glas mu je zadrhtao, pokazavši da je vrlo emotivan.
- Ne znam nijednog predsjednika, ili svjetskog lidera za mog života, koji je pokazao javno ovakvu ranjivost, ali na prilično zgodan način, rekao je bivši rednik Bi Bi Si-ja Den Reder.
7. Kruzer Kosta Konkordija
Italijanski kruzer Kosta Konkordija (Costa Concordia), sa 3.208 putnika 1.023 članova posade, nasukao se 13. januara kod ostrva Đilio (Isola del Giglio), blizu obala Toskane. Tom prilikom poginule su 32 osobe.
U trenutku nesreće na brodu se nalazilo 3.200 putnika i 1.023 člana posade, od kojih je većina evakuisana čamcima za spasavanje, helikopterima i brodovima koji su se zatekli u tom području.
Kapetan broda "Kosta Konkordija" Frančesko Sketino prvi put je u oktobru svjedočio na sudu, braneći svoje akcije u noći kada se dogodila tragedija u kojoj je poginulo 32 ljudi.
Saslušanju Sketina prisustvovali su i neki od preživjelih sa broda, koji su rekli da se još nisu oporavili od traume, devet mjeseci nakon nesreće u blizini ostrva Điljo kada je bilo paničnih reakcija prilikom evakuacije sa broda koji je tonuo.
Do sada niko nije formalno optužen u slučaju udesa "Kosta Konkordije", budući da je istražiteljima i tužiocima ostavljeno do januara naredne godine da podignu optužnicu.
8. Uragan „Sandy“
Razorna oluja Sendi je početkom novembra pogodila istočno-američku obalu i odnijela najmanje 102 ljudska žvota u SAD i Kanadi.
Vašington je tražio 3,5 milijardi dolara za obnovu mostova, tunela, podzemne i nadzemne željeznice, te 1,65 milijardi dolara za obnovu kuća i zgrada uništenih u oluji.
Milijarde dolara su potrebne i za nadoknadu lokalnim vlastima za troškove prekovremenog rada za policiju, vatrogasce i ostale ekipe za vanredna dejstva.
Nekoliko milijardi dolara zajmova i grantova sa federalnog nivoa biće potrebno i za oživljavanje pogođenih poslovnih postrojenja. Procjenjuje se da će šteta nastala uraganom Sendi prešla 50 milijardi dolara, čime će skuplji biti samo uragan Katrina iz 2005.godine, koji je pogodio Nju Orleans i kada je šteta iznosila 145 milijardi.
9. Papin dolazak na Tviter

Papa je svoju prvu poruku na Tviteru postavio prošle godine, povodom pokretanja portala za vijesti Svete stolice, ali na zvaničnom nalogu Vatikana.
Savjetnik za komunikacije Greg Berk izjavio je na konferenciji za novinare da je korisničko ime Pontifex izabrano zbog toga što na latinskom znači ne samo papa, nego i graditelj mostova, što ukazuje na jedinstvo.
10. Preminula Vitni Hjuston
Posljednji događaj koji je obilježio 2012. je smrt velike dive Vitni Hjuston.
Poznata pjevačica je preminula 11. februara u hotelu u Los Anđelesu, pod još nerazjašnjenim okolnostima. Njeno tijelo je pronađeno u kadi, a mediji su javljali, pozivajući se na nezvanične informacije iz policije, da je u krvi poznate pjevačice pronađeno više tragova antidepresiva i alkohola.
Hjuston je sahranjena je na groblju u Vestfildu, nedaleko od Njuvarka u Nju Džersiju.
Pomen Hjustonovoj je održan u crkvi Nju Houp baptist u kojoj je ona kao jedanaestogodišnja djevojčica počela da pjeva u gospel horu.
Debi album nazvan jednostavno “Witney Houston” objavila je 1985. godine, a ploča je prodata u milionskom tiražu. Hit “Saving All My Love for You” donio joj je prvu Gremi nagradu za najbolji ženski pop vokal. Dvije godine kasnije objavljuje još jedan uspješan album “Whitney” sa kojeg su se izdvojili hitovi “Where Do Broken Hearts Go” i “I Wanna Dance With Somebody”.
Balada “I Will Always Love You” najprodavaniji je singl jedne pjevačice.