Svijet

Protestanti optužuju Pariz da izmjenama izbornog zakona želi da preglasa autohtone stanovnike

(VIDEO) Nasilni protesti u francuskoj koloniji – traže nezavisnost

U francuskom prekomorskom području Nova Kaledonija u Pacifiku došlo je do nasilnih protesta pristalica nezavisnosti.

(VIDEO) Nasilni protesti u francuskoj koloniji – traže nezavisnost Foto: Printscreen
Portal AnalitikaIzvor

Protesti i nasilje dogodili su se uoči rasprave jutros u francuskom parlamentu o promjenama ustava Nove Kaledonije. Predložene izmjene omogućile bi većem broju francuskih stanovnika da glasaju na izborima u Novoj Kaledoniji, za koje se pristalice nezavisnosti boje da će negativno uticati na glasove autohtonih Kanaka.

Bilo je protesta i sukoba sa snagama bezbjednosti, posebno u predgrađima glavnog grada Noumée, izvijestila je javna televizija 1ère Nouvelle-Calédonie.

Od juče je u plamenu nekoliko trgovina i automobila. Očevici su na društvenim mrežama izvještavali o pljačkama i hapšenjima. Škole i javne službe u toj ostrvskoj koloniji biće zatvorene sljedećih nekoliko dana. Međunarodni aerodrom u Noumei je zatvorena, a svi komercijalni letovi otkazani, rekao je operater aerodroma u saopštenju.

Francuski visoki povjerenik Lui Le Frank (Louis Le Franc) objavio je da je nekoliko policajaca povrijeđeno te da je od Pariza zatražio pojačanje za održavanje reda i zakona.

Nova Kaledonija je Parizu važna kao strateška vojna baza i zbog tamošnjih nalazišta nikla. Stanovnici su glasali za ostanak u sastavu Francuske na tri referenduma 2018, 2020. i 2021. godine. No, pokret za nezavisnost bojkotovao je posljednje glasanje i najavio da neće prihvatiti rezultat.

Pregovori o novom statusu prekomorske teritorije nastavljeni su u Francuskoj prošle godine. U julu je predsjednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) otputovao u Nouméu i u govoru pred brojnim pristalicama najavio ustavnu reformu specifičnu za Novu Kaledoniju. Protesti su usmjereni protiv plana da se pravo glasa dade za oko 25.000 birača francuskog porijekla koji u Novoj Kaledoniji žive neprekidno više od 10 godina. Do sada su glasovi svih stanovnika koji nijesu živjeli u Novoj Kaledoniji prije 1998. bili "zamrznuti".

Područje s oko 270.000 stanovnika već je steklo široku autonomiju Sporazumom iz Noumee iz 1998. Pariz se nada da će u narednim mjesecima sklopiti novi sporazum. Predsjednik Nove Kaledonije Lui Mapu (Louis Mapou) izabran je 2021. kao prvi vođa autohtonih Kanaka koji se zalaže za nezavisnost. Izbori za skupštine i kongres Nove Kaledonije koji su trebali biti održani u maju odgođeni su do kraja godine.

Jedna od pet ostrvskih teritorija u Indo-Pacifiku koji drži Francuska, Nova Kaledonija je središnji dio plana francuskog predsjednika Emanuela Makrona da poveća svoj uticaj na Pacifiku.

Područje bogato niklom udaljeno je 20.000 km od Francuske, s populacijom od 270.000 uključujući 41 posto Melanežana i 24 posto evropskog porijekla, uglavnom Francuza.

Portal Analitika