Na dvodnevnoj konferenciji u Sofiji, koja se organizuje pod pokroviteljstvom Vlade Bugarske, delegati vlada iz više od 20 zemalja regiona istočne Evrope i centralne Azije, rapravljaju o sprječavanju smještanja djece mlađe od tri godine u institucije.
Delegati iz Crne Gore koji učestvuju na konferenciji predstavili su podatke za našu zemlju, saopšteno je iz UNICEF-a.
„Jedna od preporuka UN Odbora za prava djeteta Crnoj Gori 2010. godine bila je da se smanji broj djece koja žive u institucijama i da se poveća broj djece koja žive u porodicama, uključujući u hraniteljskim porodicama ili drugim oblicima porodičnog staranja koji su alternativa institucijama“, kazao je šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, Bendžamin Perks, navodi MINA.
Do sada su samo Rumunija, Srbija i Hrvatska donijele zakone za sprječavanje smještanja djece mlađe od tri godine u institucije.
„Vlada Crne Gore sprovodi reformu sistema dječje i socijalne zaštite. Izazov je jačanje biološke porodice, pružanje još veće podrške majci i djetetu i stvaranju uslova za njihovu veću socijalnu i finansijsku samostalnost“, kazala je pomoćnica ministra rada i socijalnog staranja, Remzija Ademović.
Prema njenim riječima, Ministarstvo rada i socijalnog staranje će nastaviti sa daljim snaženjem hraniteljstva u okviru proširene porodice, i razvojem standardnog-profesionalnog hraniteljstva, s posebnim akcentom na djecu do tri godine.
Prema podacima Ministarstva rada i socijalnog staranja, trenutno je više od 20 djece mlađe od tri godine smješteno u institucije u Crnoj Gori, prenosi MINA.
„Novi Zakon o socijalnoj i dječijoj zaštiti, čiju je izradu podržao i UNICEF, propisuje da se djetetu mlađem od tri godine života ne obezbjeđuje smještaj u ustanovu, koji bi trebalo koristiti samo kao privremenu mjeru u krajnjoj nuždi. Ovaj novi zakon dostavljen je Skupštini Crne Gore na usvajanje“, precizira se u saopštenju UNICEF-a.