Snežana Pavlović, direktorka sektora za radijacionu sigurnost Nuklearnih objekata, u pismu upućenom Vladi navela je da je su zaposleni u Vinči vadeći iz bazena radioaktivne šipke “ozračeni višestruko iznad planskih i odobrenih vrijednosti i boravili su u radijacionim poljima ekstremno visokih intenziteta” piše blic.rs.
U JP Nuklearni objekti Srbije (NOS) navode da nikakvog incidenta nije bilo, a slično kažu i u nadležnom ministarstvu, ali navode da će, ipak, tražiti dodatne zdravstvene preglede dodajući da nema opasnosti ni za zaposlene, ali ni za žitelje.
V.d. direktora JP NOS Jagoš Raičević ističe da “nije bilo prekomjernog ozračivanja”, da izmjerene doze ukazuju da je “prosječna vrijednost bila oko 60 mikrosiverta po času, a najveća zabilježena 106, što je ispod doze koju prima putnik na prekookeanskom letu”.
- Jesu se naši operatori našli kratkotrajno u polju sa visokom jačinom zračenja, ali nije riječ o alarmantnim dozama - dodaje Raičević.
Eksperiment se svodio na podizanje i spuštanje šipke sa radioaktivnim materijalom iz metalnog cilindra u bazenu, kada je utvrđeno da se osim izvora radijacije na vrhu, za koji se znalo, na dnu šipke nalazi još jedan izvor, o čemu, kako kaže Raičević, nije bilo prethodnih zapisa.
On dodaje da je radni nalog, osim njega, potpisala i mr Snežana Pavlović, tadašnja direktorka sektora za radijacionu sigurnost. Upravo ona je o cijelom slučaju i obavijestila javnost, šaljući pismo u kojem je za cio slučaj optužila Raičevića. V.d. direktora JP NOS, međutim, kaže da je ona time zloupotrijebila poziciju da događaj iskoristi za “promociju, alarmiranje javnosti i izazivanje panike”, čime želi da skrene pažnju sa ispitivanja njene odgovornosti u vezi sa incidentom s početka godine.
Blic do Snežane Pavlović juče nije uspio da dođe. Profesor nuklearne fizike na Fizičkom fakultetu u Beogradu Jovan Puzović kaže za “Blic” da su navedene doze zračenja bezopasne, ali ističe da ovako nešto nije trebalo da se desi.
- Trebalo bi ispitati zašto se desilo jer, ako je već utvrđeno da postoji još jedan izvor zračenja, šipke nije trebalo izvlačiti iz bazena - kaže Puzović za “Blic”.
Snežana Pajović, pomoćnica Ministra prosvjete i nauke, kaže da su oni zatražili i dodatni izveštaj iz JP NOS.
Prof. dr Vladimir Obradović, direktor Klinike za nuklearnu medicinu Kliničkog centra Srbije, kaže da u Vinči nije bilo zračenja i da ljudi ne treba da se plaše posljedica po zdravlje.
- Brzina pojave simptoma zavisi od doze zračenja. Kod većih akutnih ozračenja postoji period kašnjenja od nekoliko dana kod kojeg su prvi simptomi kratkotrajni i osoba se osjeća dobro. Tek kasnije, kada oštećena tkiva i organi počnu da gube funkciju, radioaktivne čestice vezane za tkiva izlaze na površinu kože i stvaraju opekotine opasne po život. Kod blagih doza ozračenja mučnina se javlja u prvih 24 do 48 sati. Nju prate zamor, glavobolje i opšta malaksalost. Kod velikih doza zračenja, kakvo je bilo u Černobilu, kasnije može doći do pojave malignih bolesti i genetskih poremećaja - objašnjava dr Obradović.