Društvo

Grupa NVO: UP da odustane od prekršajnog gonjenja Mandića

Samo pokretanje prekršajnog postupka za takvu stvar ugrožava slobodu govora zaštićenu Ustavom i zakonima Crne Gore

Brano Mandić Foto: Rade Koprivica
Brano Mandić
Portal AnalitikaIzvor

„Uznemiravajuća je odluka Uprave policije da pokrene prekršajni postupak protiv novinara Brana Mandića zbog utemeljene satirične kritike koju je saopštio u jednoj od svojih kolumni“, naveli su zajedničkom saopštenju iz Akcije za ljudska prava (HRA), Centra za demokratsku tranziciju (CDT), Centra za istraživačko novinarstvo (CIN), Centra za ženska prava (CŽP), Centra za građansko obrazovanje (CGO), Instituta za medije Crne Gore (IMCG), Media centra, MANS-a i Sindikata medija Crne Gore (SMCG).

Smatraju i da samo pokretanje prekršajnog postupka za takvu stvar ugrožava slobodu govora zaštićenu Ustavom i zakonima Crne Gore, kao i međunarodnim standardima slobode izražavanja. 

„Na osnovu prekršajne prijave Uprave policije, koju je podnio Aleksa Rečević, šef Stanice za javni red i mir u OB Podgorica, novinar će se naći pred sudom, zbog toga što je autorskim tekstom štitio dostojanstvo koleginice od seksističkog, javnog istupa univerzitetskog profesora, te ukazao na nedopustivo ćutanje nadležnih u tom slučaju. Štaviše, on bi zbog toga mogao biti poslat i u zatvor“, navodi se u zajedničkom sapoštenju crnogorskih NVO.

Policija pokrenula postupak protiv Brana Mandića zbog - kolumne
7
Policija pokrenula postupak protiv Brana Mandića zbog…
07.03.2025 13:19


Mandićev tekst je satira, koja, kako su kazali oni, na osnovu presuda Evropskog suda za ljudska prava, uživa visok stepen zaštite i podrazumijeva oštriji, polemičan izraz u iznošenju vrijednosnih sudova o kontroverznim pitanjima u društvu, upravo u cilju pokretanja debate od javnog interesa.

„Kolumnom je Mandić problematizovao sporno ponašanje univerzitetskog profesora, koji je javna ličnost, i koji mora da trpi veći stepen tolerancije nakrtitiku u odnosu na obične građane“, poručuju.

Kodeks novinara Crne Gore naglašava da su „činjenice neprikosnovene, a da je komentar slobodan“, čime, navode oni, pravi razliku između novinskog izvještavanja i kolumne, činjenica i vrijednosnih sudova, dajući kolumnistima veći stepen slobode u problematizovanju pitanja od javnog interesa.

„Mandićeva kolumna nije činjenično pogrešna, u njoj je izražen vrijednosni sud, s kojim se svi ne moraju složiti, ali koji mora uživati zaštitu u demokratskom društvu.

Krajnje je problematična i sporna primjena Zakona o javnom redu i miru na medijske i s njima povezane sadržaje na društvenim mrežama, na šta se poziva policija u prekršajnoj prijavi. 

„Iako je u članu 7, stav 1 Zakona sankcionisano „vrijeđanje i drsko ponašanje“, Evropski sud za ljudska prava je odavno utvrdio zaštitu izražavanja koje sadrži i dozu vrijeđanja, pretjerivanja i provokacije, ako je činjenično utemeljeno i u kontekstu teme od javnog interesa. 


Imajući u vidu navedenu argumentaciju, a prije svih, osjećaj uznemirenosti koji je Mandić javno saopštio zbog postupka policije i suda, opisujući ga kao “državnu kontrolu i agresiju”, pozivamo Upravu policije da odustane od prekršajnog gonjenja i pošalje jasnu poruku javnosti“, zaključuju crnogorske NVO.


Portal Analitika