Sudija Privrednog suda Filip Vujošević je u sporu po tužbi Plantaža protiv kompanije Plant-OMP, u kojoj po pola dijele vlasništvo sa bivšim partnerom na projektu fabrike briketa OMP Inžinjeringom, odredio da se sprovede finansijsko vještačenje kako bi se utvrdilo koliko su tačno Plantaže tokom skoro deset godina ukupno pozajmile odnosno uplatile banci za kredite za koje su garantovale zajedničkog kompaniji.
OMP inžinjering je u vlasništvu Olega Obradovića i Miodraga Ivanovića. Ni na jučerašnjem, kao ni na pripremnom ročištu, nije bilo predstavnika kompanije Plant-OMP, čiji je direktor, prema podacima iz CRPS-a Nikola Milunović, a ovlašćeni zastupnik Predrag Šćepanović. U ovim podacima i dalje kao predsjednica odbora direktora figurira bivša direktorica Plantaža Verica Maraš, protiv koje se, zajedno sa ostalim članovima bivšeg borda, zbog poravnanja koje je proizašlo iz upravo iz ovog neuspješnog projekta fabrike briketa, vodi krivični postupak.
Plantaže su u maju 2011. godine garantovale za dva kredita Plant-OMP kod Hipotekarne banke ukupne vrijednosti 1.044.000 eura, a fabrika briketa zvanično je otvorena 21. jula 2011. godine, ali nikada nije proradila. Kako ova kompanija nije izmirivala obaveze, Plantaže su izmirivale dug od 2013. do 2017. godine, pa je ukupno sa kamatama banci vraćeno 1,17 miliona.
Osim toga, Plantaže su od 2013. do 2021. godine sa Plant-OMP zaključile ukupno 41 ugovor o zajmu na osnovu kojih im je isplaćeno 346.200 eura. Iako je ugovorom bila propisana obaveza da se pozajmice vraćaju u roku od godinu od zaključenja svakog pojedinačnog ugovora, nijedna nije vraćena. Sudeći po datumima ugovora, Plantaže su davale pozajmice Plant-OMP-u i nakon što ih je OMP Inžinjering tužio tražeći šest miliona eura odštete, kriveći Plantaže što fabrika briketa nikada nije proradila. Plantaže su uzvratile protivtužbom, ali taj iznos nikada nije preciziran, jer je u međuvremenu došlo do spornog poravnanja.
Posljednja pozajmica data je u julu 2021. godine, a sve ugovore u ime Plantaža potpisala je Maraš. Godinu i tri mjeseca prije, u aprilu 2020. godine tadašnje rukovodstvo Plantaža, Maraš i predsjednik borda Plantaža Veselin Vukotić, potpisalo je vansudsko poravnanje sa OMP Inžinjeringom, na osnovu kojeg je bilo predviđeno da Plantažama pripadne vlasništvo nad fabrikom, a da zauzvrat OMP-u isplate 350.000 eura i prepišu vlasništvo nad 37.000 kvadrata zemljišta u Kokotima. Ipak, kako ovo poravnanje nije sprovedeno, OMP je ponovo aktivirao spor pred sudom tražeći realizaciju poravnanja, ali su naknadno umjesto zemljišta tražili isplatu dodatnih 1.048.474 eura. Ipak, sutkinja Privrednog suda Marija Adžić odbila je njihov zahtjev da se tužba preinači, što je potvrdio i Apelacioni sud. Odredila je da se u tom postupku saslušaju Ivanović i Obradović, kao i Šćepanović iz Plant-OMP-a.
Juče je pred Privrednim sudom počeo i spor po tužbi italijanske kompanije VCR Vivai cooperativi koja od Plantaža traži 70.000 eura na osnovu ugovora o kupoprodaji kalemljenog sadnog materijala i lozne podloge iz 2020. godine.
Na ročištu se nije pojavio predstavnik Plantaža, a prema riječima advokatice Ane Stanković-Mugoše, medijacija u ovom sporu nije uspjela. Vrijednost ugovora je bila nepunih 100.000 eura, od čega je ostalo neplaćeno 70.0000 koje Italijani sada pokušavaju da naplate preko suda. Na zahtjev Stanković-Mugoše, određeno je finansijsko vještačenje kojim bi trebalo da se utvrdi iznos kamata po pojedinačnim fakturama iz 2021. i 2022. godine. To znači, da bi, ukoliko izgube spor, Plantaže morale da plate znatno veći iznos računajući kamate i troškove postupka. U odgovoru na tužbu se navodi da je zahtjev Italijana neosnovan te da ova kompanija nije izvršavala obaveze na način predviđen ugovorom, zbog čega u Plantažama smatraju da nemaju obavezu da plate ovaj iznos.
Iduće ročište je zakazano za početak aprila.