Predviđeno je da dnevni i nedjeljni štampani mediji dobiju ukupno 60.000, dok je 82.000 opredijeljeno za internetske publikacije.
"Pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji predstavlja jedan od najvažnijih ciljeva. Važnu ulogu u ostvarivanju tog cilja imaju mediji kao najbitniji komunikacioni kanal. Zadatak svih medija jeste da objektivno i nepristrasno izvještavaju/informišu građane o svim bitnim dešavanjima u zemlji. Naime, kako bi javnost imala tačne, pravovremene i kvalitetne informacije o stvarima koje su važne za donošenje određenih odluka svakog pojedinca, potrebno je da podignemo svjest o potrebi provjere informacija kako konzumenata, s jedne strane, ali i od medija i organizacija koji kreiraju informacije, s druge strane. U eri nepouzdanih informacija i širenja govora mržnje, objavljivanje neprovjerenih i netačnih vijesti/informacija može da ostavi dugotrajne posledice ne samo na pojedinca već na društvo u cjelini", navedeno je u Informaciji.
Navodi se da je globalna kriza izazvana pandemijom COVID-19, ali i politička situacija u Evropi, ostavila nezanemarljive posljedice na cjelokupnu privredu kako u svijetu tako i u Crnoj Gori.
"Mediji, kao osnovno i najmoćnije sredstvo komunikacije, igraju ključnu ulogu u sprječavanju širenja dezinformacija i govora mržnje kada govorimo ne samo o COVID19 pandemiji, već i opštoj političkoj situaciji i poštovanju ljudskih prava. Zbog svega navedenog smatramo da je potrebno da kroz aktivnu i snažnu edukaciju građana ali i pojedinih medija podignemo nivo svijesti o značaju prepoznavanja neistinitih informacija, odnosno dezinformacija i širenja govora mržnje, stereotipa i diskriminatornih praksi", dodaje se u dokumentu.
Konstatovano je da svi mediji u crnogorskom društvu funkcionišu s otežanom održivošću.
Ključni izazovi medijske zajednice su slabljenje marketinškog tržišta, nelojalna konkurencija, vidno smanjen obim oglašavanja, nedovoljne plate medijskim radnicima i sl, koji su u značajnoj mjeri izazvani pandemijom koronavirusa.
"Kako bi se skrenula pažnja na izazove koji se odnose na širenje dezinforamcija i govora mržnje, a pri tom osnažili mediji u prepoznavanju i suzbijanju istih, Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija, odnosno Vlada Crne Gore, preduzela je dodatne mjere u cilju pomoći medijima", dodaje se u Informaciji.
U Vladi su poručili i da će dodatnim mjerama koje se odnose na medije, obezbijediti podršku u borbi protiv širenja dezinformacija i govora mržnje odnosno, promovisanju medijskog pluralizma i kvalitetnog informisanja javnosti u ovom izazovnom momentu za naše društvo u cjelini, koje je posebno pojačano kako kontinuiranom pandemijom koronavirusa, tako i ruskom agresijom na Ukrajinu.